Aktuálně

Domů   /   Úspěšně rekonstruovaný bazén ve Vysokém Mýtě se systémem posuvného dna

Úspěšně rekonstruovaný bazén ve Vysokém Mýtě se systémem posuvného dna

29. 03. 2018
Úspěšně rekonstruovaný bazén ve Vysokém Mýtě se systémem posuvného dna

Bazén s hloubkou, která se nastaví podle potřeb, schopností a věku plavců, po rekonstrukci otevřelo začátkem března město Vysoké Mýto.

Původní ojedinělá technologie částečně pohyblivého dna prošla modernizací, keramickou vanu nahradila nerezová. Kompletní rekonstrukce se dočkaly i podlahy kolem bazénové vany, sprchy a toalety, saunový svět, prostornější jsou šatny i vstupní hala. Tady všude se uplatnily keramické obklady RAKO, konkrétně 2 000 m2 obkládaček a 1 200 m2dlaždic, z nichž architekt navrhl vymodelovat třeba atypické oblé lavice nebo vyskládat motiv vlnobití.

Provoz bazénu ve Vysokém Mýtě byl zahájen roku 1981, nedávná rekonstrukce probíhala po etapách. Otevření bazénu po poslední z nich se veřejnost dočkala počátkem března. Autorem stavebně-technického řešení rekonstrukce a přístavby krytého plaveckého bazénu ve Vysokém Mýtě je kancelář CODE Pardubice, autorem architektonického, dispozičního a interiérového řešení Ing. arch. Karel Rothanzl.

O pět metrů širší

Budova bazénu se během rekonstrukce o pět metrů rozšířila. Díky tomu je vstupní hala prostornější, vzniklo zde navíc administrativní zázemí, prostor pro posezení a nová recepce. Elegantní a funkční podlahu ve vstupní hale, na schodišti na galerii i na přilehlých toaletách tvoří černé keramické dlaždice RAKO ze série Extra. Velký formát 80 x 80 cm a 80 x 40 cm na schodišti doplnily schodové tvarovky ze stejné série.

Návštěvníci ocení větší kapacitu i nový vzhled šaten s podlahou z dlaždic Stones imitující kámen. Bezpečnost ve sprchách zajišťují protiskluzné keramické mozaiky ColorTwo z uceleného sortimentu RAKO OBJECT.

Bazénová hala s funkčním designem

Samotný bazén je dlouhý 25 metrů a široký 12,5 metru. Pohyblivé dno pak tvoří přibližně polovinu bazénové vany. Rekonstrukcí prošly také okolní plochy. „Bazénovou halu vnímám jako sportoviště, které musí být dokonale funkční. Navíc zde má už historicky zázemí významný sportovní klub,“ popisuje Ing. arch. Karel Rothanzl důvod proč zvolil jednoduchý, čistý vzhled bazénové haly a dále upřesňuje: „U keramických obkladů bylo navíc nutné skloubit design a technické parametry spojené s bezpečným provozem.“ Pro okolí bazénové vany architekt navrhl bílé dlaždice ve formátu 20 x 10 cm ze série Pool s reliéfním povrchem a protiskluzem B. Tuto úroveň protiskluznosti stanovuje pro veřejné bazény s ohledem na bezpečnost norma.

Oblé tvary lavic vymodelovala mozaika

Mozaika 2,5 x 2,5 cm ze série ColorTWO se stala základem praktických lavic hned na několika místech objektu: v saunovém světě u ochlazovacího bazénku i v parní kabině, u dětského bazénu a v bazénové hale. Tady světle modrá mozaika pomohla vymodelovat atypické oblé tvary lavic určené k posezení v okolí bazénu.

Další keramický detail se nachází přímo pod lavicemi v bazénové hale – jde o sokl s požlábkem, což je speciální keramická tvarovka, která v přechodu mezi stěnou a podlahou usnadňuje odvod vody, zamezuje usazování nečistot a umožňuje důkladný úklid.

Horní plochy startovacích bloků realizované s využitím dlaždic série Pool formátu 10 x 10 cm disponují dle požadavků normy protiskluzností C, tedy nejvyšší úrovní protiskluznosti. Reliéfní povrchy s protiskluzem „C“ se aplikují na podlahy s vysokým rizikem uklouznutí, šikmé okraje bazénů, startovací bloky atd. Je nutné si uvědomit, že přechod z protiskluzného povrchu třídy „C“ na „B“ je pocitově znatelný.

Celý článek spolu s fotodokumentací realizace najdete na našem FB.

www.rako.cz