Trénink na CERSAIE v Bologni
Italská asociace obkladačů ASSOPOSA ve spolupráci s Confindustria Ceramica pořádala v rámci výstavy CERSAIE tradiční odbornou akci pod názvem Citta Della Posa. Letošním tématem byla pokládka tenkých velkoformátových desek.
Členství v Evropské unii obkladačů (EUF) nám pomohlo, abychom mohli vyslat svého zástupce a tím se stal Martin Lukeš.
Dvoudenní akce se zúčastnilo 9 obkladačů z 5 členských zemí a ti společně s trenéry z ASSOPOSA vytvořili pracovní týmy v jednotném pracovním oděvu s logem EUF. Zadání zpracoval vedoucí technické komise EUF Peter Goegebeur z Nizozemí a všichni jej obdrželi v předstihu.
Podmínky pro práci byly ideální. Pro všechny týmy byl připraven podlad pro pokládku, materiál a především nářadí a pomůcky, které jsou pro montáž ultratenkých velkformátových desek nezbytné. Pracovalo se s deskami 2,5x1m o tl. 3,5 mm podlepenými perlinkou. Pro řadu účastníků bylo důležité seznámení se s pracovními pomůckami, nářadím, systémovými deskami, typem lepidla a zejména s technologií kladení.
Práce s ultratenkými velkoformátovými prvky vyžaduje znalost postupu a vysokou úroveň přesnosti práce. Malý formát obkladových prvků snese určité odchylky, ale ty se i velkoformátových několíkrát znásobí. Základní konstrukce pilíře a sprchové vaničky museli si jednotlivé týmy připravit s maximální přesností. Účastníci se naučili nejen dělit desky a vyřezávat otvory, ale také manipulovat nejen z celými deskami, ale s deskami, které měly výřezy. Ty jsou pak zeslabené a vyžadují před manipulací zpevnění pomocí dřevěných latí nalepených tavnou pistolí k desce. To je jen začátek přípravy procesu celé manipulace. Vlastní manipulace je kouzlení, jak nepoškodit křehkou desku při otáčení a vlastní lepení. I trenéři měli občas drobné problémy.
Samostatnou kapitolou je měření, řezání, vrtání a bezpečnost práce. Pracovní operace řezání, vrtání a úpravy hran se prováděly v samostatně odděleném prostoru vzhledem k volně poletujícímu skelnému vláknu a prachu. Připravený plán práce byl náročný a vzhledem k plnovaným přestávkám jako bylo vystupení pěveckého sboru obkladačů nebo i neplánovaným přerušením práce se zcela nepodařilo všechny koje dokončit. To však neznamená, že by cíl nebyl splněn. Plánované cíle byly zcela naplněny a to mohou potvrdit i pracovníci firmy Lasselsberger, kteří s nevšedním zájmem sledovali jednotlivé pracovní operace.
To však nebyla jediná akce, která probíhala ve stejné hale. V samostatném prostoru byl vytvořen malý sál pro přednášky – např. k nové národní normě UNI, vady obkladačských prací nebo udržitelnosti keramických výrobků, předvádění obkladů z mozaiky. Bylo toho opravdu hodně a to nepočítám návštěvy u partnerů školení.
Vše dokonale organizačně zajišťovali pánové Paolo Palombo, prezident Assoposa a Francesco Bergomi, zástupce Confindustria Ceramica. Závěrem lze konstatovat, že akce se mimořádně povedla nejen po odborné stránce, ale také po společenské, protože logo Cechu obkladačů ČR a česká vlajka byla vidět mezi ostatními partnery. Byl to příjemný pocit, že se neztrácíme, ale též závazek do budoucna.
autor: Eduard Justa
foto: facebook cechu