Aktuálně

Domů   /   Studenti VŠ UMPRUM navrhli designy pro RAKO obklady, nejvíce zaujaly obklady s graffiti

Studenti VŠ UMPRUM navrhli designy pro RAKO obklady, nejvíce zaujaly obklady s graffiti

10. 08. 2016
Studenti VŠ UMPRUM navrhli designy pro RAKO obklady, nejvíce zaujaly obklady s graffiti

Jak přivést mladé lidi do průmyslového prostředí? Kde hledat nové designy?

Společnost LASSELSBERGER navázala spolupráci se studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, konkrétně z ateliéru Keramiky a porcelánu pod vedením MgA. Maxima Velčovského (vedoucí ateliéru) a MgA. Milana Pekaře (asistenta ateliéru). V rámci klauzurní práce měli studenti vytvořit design keramických obkladů. Tvary, materiály, barvy a zpracování záležely pouze na invencích každého autora. Fantazii se meze nekladly, spíše naopak.

Společnost LASSELSBERGER umožnila studentům převést nejzajímavější návrhy do reality a vyrobit keramický obklad – originál. Nejlepší vybrané studentské výrobky pak vznikaly za účasti studentek ve vývojových odděleních a byly vyrobeny v závodech v Chlumčanech a v Lubné u Rakovníka.

„Pro lidi z vývojového oddělení je nesmírně obohacující potkávat se se studenty, kteří mají zdravý nadhled. Jejich práce mnohdy předbíhají dobu, nejsou ovlivněné trhem a konkurencí. Je radost se studenty pracovat a ukázat jim cestu od návrhu přes vývoj až po samotnou výrobu,“ hodnotil Ing. Pavel Verner spolupráci za tým vývojového oddělení v Chlumčanech.

MgA. Milan Pekař dodává: „Spolupráce VŠ UMPRUM se společností LASSELSBERGER, s.r.o. byla velice dobře vnímána i školou, vznikly i velice kreativní nápady, ale vždy jsme se snažili respektovat technologické limity. Je skvělé vidět návrhy, když „se pak proženou“ výrobou.“

V březnu 2016 proběhlo hodnocení soutěžních prací porotou tvořenou odborníky společnosti LASSELSBERGER. Vybráno bylo osm prací, které porotu nejvíce zaujaly. Ocenění získala Elena Fialková, Iva Kukuric, Volha Safronava, Veronika Hankeová, Linda Vondrová, Tereza Hrušková, Elena Gergová a Monika Martykánová. 28. června převzaly studentky od správního ředitele Aleše Voráčka ocenění a finanční odměny do společnosti LASSELSBERGER. Šéfdesignér značky RAKO MgA. Marek Vráblík studentkám v rámci společného setkání při předávání cen popsal a ukázal nově chystanou kolekci pro rok 2017. Studentky spolu s ním a vývojovým týmem diskutovaly o možnostech výroby o nových designech.

Nejvíce zaujala práce Moniky Martykánové

Cenu za nejlepší práci získala Monika Martykánová, studentka 2. ročníku bakalářského studia. Hravost, s jakou zadané téma obkladů zpracovala, přesvědčivě vypovídá o jejím kreativním přístupu. Jinak běžná dlaždice „popsaná graffiti“ vyniká originálním nápadem a bezesporu zaujme hned na první pohled. Tvarová střídmost až minimalismus forem je v překvapivě harmonickém souladu s poetickou metaforou posbíraných graffitů. „Když mně zaujaly nějaké graffiti, tak jsem si je vyfotila,“ dodává Monika Martykánová.

Reálné obklady působí velmi originálně, svěže a mladě, excelují značnou dávkou dynamiky a zároveň neskrývají ani silný emotivní náboj – radost z kreslení.

Proč graffiti?

„Ve své práci vycházím z nepěkných tagů vyskytujících se všude kolem nás. Pracuji s myšlenkou přeměnit tagy v dynamický dekor. Nafocením grafitti, rozdělením na fragmenty a následnou postprodukcí jsem docílila variabilních podob dekorů. Výsledné obrazce evokují strukturu sněhových vloček, kaleidoskopických obrazců, arabské kaligrafie či květů. Ačkoli jsem při navrhování obkladů vycházela z projevů současné ne/kultury, výsledný dekor představuje tradiční ornament. Barevné odstíny, motivy i velikosti dekorů je možné kombinovat různě. Realizovány jsou dva motivy, které jsou si navzájem kontrastem,“ uvádí Monika Martykánová.

Co je to graffiti?

Graffiti je v obecném smyslu druh výtvarného projevu pracující ve veřejném prostoru technikou nanášení barev, často ve formě spreje nebo fixy, případně škrábání, leptání. Vychází z původního řeckého slovesa γραφειν (grafein), psát. Graffiti lze vnímat jako městský folklór ulice.

Závěrem lze konstatovat, že práce překvapily svým obsahem. Bylo zde mnoho výborných návrhů.

www.rako.cz