Aktuálně

Domů   /   Soutěž mladých obkladačů ovládla Plzeň

Soutěž mladých obkladačů ovládla Plzeň

13. 04. 2018
Soutěž mladých obkladačů ovládla Plzeň

Od roku 2005 pořádá cech obkladačů dvoudenní celorepublikovou učňovskou soutěž mladých obkladačů za materiálové podpory členů cechu.

Soutěž byla oceněna AMSP jako Řemeslný počin roku 2014, Řemeslný počin roku 2015 a je zařazena do CzechSkills – Mistrovství mladých profesionálů.

V rámci letošního ročníku, který proběhl 10. – 11. dubna na Střední škole stavební a dřevozpracující v Ostravě, se představilo celkem 7 družstev ze škol z celé republiky, SOU stavební – Plzeň, Střední Škola Stavební a Dřevozpracující, Ostrava, Střední odborná škola Jarov, Střední průmyslová škola stavební, Havířov, Střední škola stavební a strojní Teplice a SOŠ A SOU Hradec Králové. Záštitu nad letošním ročníkem převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, pan Mgr. Stanislav Folwarczny, vyhlašovatelem soutěže byl opět Cech obkladačů ČR.

Účastníky soutěže byli žáci třetího ročníku oboru Obkladač, kteří se museli vypořádat jak s teoretickou částí (písemný test v trvání 15 minut z 30 otázek), tak s dvoudenní praktickou částí. Tou byl letos úkol v podobě obložení předem připraveného stojanu na základě grafického návrhu. Žáci skládali praktickou část v soutěžních dvojicích v časovém limitu 9 hodin z připraveného materiálu a za pomoci určeného nářadí. Pro zadaný úkol mohli použít kotoučovou flex pilu včetně kotoučů (diamant, brusný, houbička), 60cm řezačku, spárovací sadu, míchadlo na lepidlo, 2mm křížky, metr a základní obkladačské nářadí.

Porota složená ze 2 členů delegovancýh Cechem obkladačů ČR a jedním vylosvoaným UOV z účastněných škol pak hodnotila především dodržení rozměrů daných výkresem, technologický postup při obkládání, spárování, kvalitu provedení a v neposlední řadě pořádek na pracovišti.

Konečné pořadí XIII. ročníku Obkladačské naděje:

  • 1. místo: SOU stavební – Plzeň – Aleš Krýsl a David Frána
  • 2. místo: Střední Škola Stavební a Dřevozpracující, Ostrava – Jakub Franc a Tomáš Valič
  • 3. místo: Střední odborná škola Jarov – Filip Gajdušek a Antonín Truhlář

Výherci získali hodnotné a praktické dárky, které jistě najdou uplatnění při vyučování (řezačky Montolit nebo diamantové nástroje Gent). Pro samotné obkladače byla motivací nejen finanční odměna (1. místo 6 000 Kč / dvojice, 2. místo 4 000 Kč / dvojice a 3. místo 2 000 Kč / dvojice) ale i, ruční nářadí, oblečení a další pomůcky pro obkladačskou práci. Za takovou podporu patří velké poděkování partnerům a sponzorům soutěže, bez kterých bychom nedokázali celou akci zorganizovat: RAKO, CERESIT, MONTOLIT, BAT NÁŘADÍ, GENT.