Aktuálně

Domů   /   Série Deco získala cenu Edida

Série Deco získala cenu Edida

30. 01. 2014
Série Deco získala cenu Edida

Prestižní cenu EDIDA 2013 získala série Deco, novinka z kolekce RAKO 2014, od autora Marka Vráblíka.

Co je EDIDA? Prestižní mezinárodní soutěž Elle Deco International Design Awards (EDIDA) byla založena v roce 2002, aby objevovala a oceňovala výjimečné počiny v designu. Každoročně ji společně vyhlašuje všech 25 národních edic časopisu Elle Decoration. Vítězové všech kategorií jednotlivých národních kol postupují do mezinárodního finále, které se vyhlašuje na Design Weeku v Miláně. Redakce Elle Decoration vyhlásila již čtvrtý ročník českého národního kola mezinárodní soutěže EDIDA. Oceněné práce jsou důkazem, že je u nás mnoho skvělých designérů i mladých talentů! Série Deco, značky RAKO vyhrála v kategorii Podlaha a Povrch stěn. Cenu EDIDA 2013 přebíral autor série Deco, šéfdesignér značky RAKO Marek Vráblík.

Co je in v keramických obkladech? Na mezinárodních veletrzích je na první pohled jasné, že kromě imitací zůstává v oblibě retro styl. Domácí i zahraniční tvůrci nových kolekcí se vrací do historie, hledají prvky v městské architektuře, či ve stylu světových metropolí. Česká značka RAKO oslavila v loňském roce sto třicáté narozeniny a na trh přidala novinku „Deco“. Inspirací pro sérii byly geometrické a florální dekory, jenž zdobily dlažbu starých patií, později schodiště i chodby činžovních prvorepublikových domů.. „Zajímavé originální a desítky let staré motivy pro design série Deco jsme objevili v archivu Rako a některé se dostaly do finálního výběru. Určitá nedokonalost a ošlapanost je proto na výrobcích záměrná,“ vysvětluje Marek Vráblík, autor designu série Deco.

„Nejvýraznějším trendem v keramických obkladech ovlivněným zdokonalením výrobních technologií, konkrétně digitálním tiskem, jsou imitace materiálů – především dřeva, přírodního kamene, betonu, nebo povrchu cementové stěrky. Výhodou je, že digitální tisk umožňuje přenést na hladký, dokonce reliéfní povrch obkladů a dlažby jakýkoliv dekor ve vysokém rozlišení, vyrábí se tak i série Deco. Imitace a široká nabídka designu otvírají architektům i spotřebitelům větší prostor pro kreativitu a nevšední řešení,“ doplňuje Marek Vráblík.

www.rako.cz