Aktuálně

Domů   /   Šedá elegance staronového bazénu v Prachaticích

Šedá elegance staronového bazénu v Prachaticích

29. 11. 2019
Šedá elegance staronového bazénu v Prachaticích

Září novotou, ale má za sebou už téměř 30 let provozu. Bazén v Prachaticích se v létě návštěvníkům otevřel po rozsáhlé rekonstrukci. Prioritou bylo nahrazení technologií, jež byly na hranici dožití. Modernizace však nakonec pokryla všechny prostory, včetně jejich rozšíření o saunový svět. Na proměně se podílela i společnost Lasselsberger, výrobce keramických obkladů značky RAKO, které byly použity na keramické obklady stěn a na podlahy v šatnách, bazénových halách, ale také v saunovém světě.

Během rekonstrukce zahájené v polovině roku 2018 zůstaly na svém místě, s trochou nadsázky, jen obvodové zdi. „Cílem architektonicko-provozního záměru byly úpravy stávajícího plaveckého bazénu a jeho rozšíření tak, aby zařízení bylo schopno po takřka třiceti letech provozu poskytovat služby odpovídající nejen současné době, ale i do budoucna,“ říká projektantka Ing. arch. Žaneta Linhartová z projektové kanceláře VMS Projekt, s.r.o.

Velkorysé řešení prostor

Hlavní bazénová hala je nyní prostornější a světlejší, nová přístavba umožnila rozšířit nabídku služeb o wellness. Změnou dispozic prošly vstupní prostory, bufet i šatny a sociální zařízení. Oproti původnímu plánu byla z důvodu špatného stavu přípojek potrubí realizována také kompletní rekonstrukce dětského bazénu. Zkušební provoz bazénu byl zahájen začátkem července, ostrý provoz počkal na návrat dětí do školních lavic.

Návrh řešení rekonstrukce připravila projektová kancelář VMS Projekt. Architektonické a materiálové řešení odpovídá účelu užívání a požadavkům investora. Prostory jsou materiálově a tvarově řešeny velkoryse – keramické obklady na stěnách, dřevěný obklad stěn v saunovém světě, podlaha kombinovaná z keramické dlažby a koberců, SDK podhledy apod.,“ uvádí projektantka Ing. arch. Žaneta Linhartová a doplňuje: „Interiér je použitou barevností a dispozičním členěním chápán jako víceznačný prostor umožňující sportovní vyžití, saunování, relaxaci, občerstvení a odpočinek. Cílem výběru jednotlivých prvků interiéru bylo dosažení čistého elegantního designu odpovídající danému prostoru.“

Neutrální základ, zajímavé doplňky, originální spárořez

Teplá šedá barva tvoří základ interiérů, patřičnou dynamiku vnáší do interiéru výrazné odstíny červené a sytě modré. Ve vstupních prostorách doslova září na šedých dlaždicích žlutá lavice originálního tvaru. Podlaha z dlaždic Cemento nás pak vede dál do šaten, kde neutrální odstín rozsvítily barevné skříňky, dveře a další prvky. Ve sprchách navazují na šedé dlaždice na podlaze šedé obkládačky série Color One.

Bazénová hala návštěvníky přivítá otevřeným prostorem, kde šedou doplňují jasně červené a modré prvky. Bezpečnost návštěvníků v okolí bazénu zajišťují dlaždice Cemento s protiskluzným povrchem typu B. Originální pokládka dlaždic v okolí bazénu kombinuje formát 30 x 60 cm ze standardní nabídky značky RAKO s menšími formáty 20 x 60 a 10 x 60 cm, které byly vyrobeny na zakázku. Bazénová vana je obložena keramickými dlaždicemi RAKO OBJECT série Pool, jejíž součástí jsou také speciální bazénové tvarovky.

Barvy pro Dětský svět, přírodní vzhled do saun

Neutrální šedá je dobrým základem podtrhujícím pestrost a hravost stěny u dětského bazénu. Ta je vyskládaná z barevných obkládaček 20 x 40 cm série Color One. Interiéry doplňují lavice, jejichž oblý tvar kopíruje drobná mozaika – bílá u dětského bazénu, sytě modrá u hlavního.

Nově vybudovaný saunový svět tvoří tři vnitřní sauny, parní komora a venkovní sauna. Podlahy a některé stěny jsou řešené keramickými obklady ze série Pietra věrně imitujícími vzhled pískovce. Nevadí jim voda, vlhko ani pára, jsou mechanicky i chemicky odolné. Díky rektifikaci umožňují pokládku s minimální tloušťkou spáry, není tu tak prostor pro plísně. Poutavým detailem je opakování kombinace tří formátů, použitá již na podlaze v bazénové hale, tentokrát na stěnách. Pohodovou atmosféru prachatického bazénu vytváří jak zajímavé kontrasty a použité materiály, tak i zdánlivě nenápadné propojení jednotlivých zón, včetně venkovní plochy.

Na první etapu rekonstrukce naváží v budoucnu ještě etapy další. Nejprve by měl vzniknout solný svět zahrnující bazén a vířivku se slanou vodou, časem přibydou ještě například tobogany.

Informace o keramických obkladech a dlaždicích RAKO na www.rako.cz.