Aktuálně

Domů   /   RYCHLÁ POKLÁDKA OBKLADŮ A DLAŽEB

RYCHLÁ POKLÁDKA OBKLADŮ A DLAŽEB

21. 11. 2018
RYCHLÁ POKLÁDKA OBKLADŮ A DLAŽEB

„Chceme se nastěhovat co nejdříve.“ „Stihnete to do Vánoc?“ „Investor už tlačí na kolaudaci.“ Velmi dobře tyto věty znáte. Stále častěji je slýcháváte. Na druhé straně víte, že se nevyplatí předbíhat technologické postupy, je nutné čekat na dostatečné vyschnutí betonů, vaše materiály potřebují určitou dobu pro vyzrání. Jak se tedy s časovou tísní správně vypořádat?

Pro tyto případy vyvíjíme systémy tzv. rychlých materiálů, které se umí rychle zbavit vlhkosti a zabezpečit rychlé dozrání. Při použití správné kombinace produktů je možné zvládnout veškeré stavební i obkladačské práce během 24 hodin.

Za jakých podmínek je možné začít?

Pro uzavření vlhkosti a snížení savosti natřete podklad rychlou penetrací SCHÖNOX KH FIX. Doba schnutí na cementovém podkladu je pouhých 10 minut, na podkladech na bázi síranu vápenatého, sádrových omítkách a dřevotřískových deskách čekejte 60 minut. Před pokládkou keramické dlažby a přírodního kamene je nutné podklad vyrovnat. Doporučujeme velmi hladkou samonivelační stěrku SCHÖNOX XP 15, která je připravena pro pokládku již po 3 hodinách. Můžete ji použít pro vrstvy již od 1 do 15 mm. Silnější vrstvy 15-30 mm vytvoříte s přidáním kameniva. Stěrka se vyznačuje velmi malým smrštěním, vysokou tvrdostí a pevností.

Izolace rychle? Žádný problém!

Věděli jste, že rychlou hydroizolační hmotou můžete s klidem izolovat i tak silně zatížené prostory jako plavecké bazény, sprchy ve sportovních halách nebo terasy? Rychle rozhodně neznamená nekvalitně, pokud použijete kvalitní chemii. Dvousložková cementová hydroizolační stěrka SCHÖNOX 2K DS RAPID má výhodu snadné aplikace, je vodotěsná a mrazuvzdorná, vysoce flexibilní a umí přemosťovat trhliny. Díky hydraulicky rychlému vytvrzování je připravena pro pokládku na stěnách již po 1,5 hodině a na podlahách po 3 hodinách (po aplikaci 2. vrstvy).

Jak poznat rychlé lepidlo na obklady?

Rychlý = RAPID. Rychle tvrdnoucí lepidla SCHÖNOX tedy poznáte podle samotného názvu. Ale jak je to obecně? Všichni výrobci jsou povinni uvádět na obalu produktu klasifikaci dle normy ČSN EN 12004, která přesně specifikuje kvalitu a vlastnosti materiálu. Lepidla s cementovým pojivem (C) dělíme na 2 třídy podle hodnot přídržnosti: C1 – standardní (pevnost min. 0,5 N/mm2) a C2 – zlepšené (nejméně 1N/mm2). Vlastnosti při zpracování materiálu jsou označeny písmeny:

 • F (fast setting) – rychle tuhnoucí
 • T (thixotrop) – se sníženým skluzem
 • E (extended open time) – s prodlouženou otevřenou dobou
 • S1 – deformovatelné
 • S2 – vysoce deformovatelné (se schopností přizpůsobit se pohybu v podkladu)

Kombinací uvedených zkratek získáme velmi rychle informaci o parametrech lepidel. Pokud tedy potřebujete např. zlepšené, rychle tvrdnoucí, deformovatelné cementové lepidlo se sníženým skluzem a prodlouženou dobou zavadnutí, hledejte označení C2 FTE S1 (splňuje např. SCHÖNOX PFK RAPID).

Která lepidla Vám doporučíme?

Pro pokládání jemně slinuté dlažby, keramické dlažby a desek použijte SCHÖNOX Q2 RAPID.

 • klasifikace: C2 FTE
 • pro pokládku do tenkého a středního lože
 • vysoce účinné, voděodolné lepidlo, vhodné na podlahové topení

Všechny typy keramických dlaždic, jemně slinuté dlaždice, kameninové dlaždice nebo izolační a konstrukční desky můžete lepit pomocí SCHÖNOX PFK RAPID.

 • klasifikace: C2 FTE S1
 • vhodné i pro lepení dlaždic na dlaždice (ve vnitřních prostorech)
 • plavecké bazény, balkony, terasy, fasády
 • brzy bude nahrazeno lepidlem s vylepšenou recepturou: SCHÖNOX Q4 RAPID

Přírodní kámen citlivý na barevné změny, jurský mramor, lávové kameny, kameninové mozaiky a další speciální materiály doporučujeme lepit na tixotropní deformovatelné lepidlo SCHÖNOX Q9.

 • klasifikace: C2 FTE S1
 • velmi malá spotřeba – vysoké pokrytí
 • extrémní pevnost v tahu, tlaku a střihu

Všechna doporučená lepidla je možné použít ve vnitřním i vnějším prostředí. V interiérech jsou při standardních podmínkách pochozí již po 3 hodinách (ověřte vždy v technickém listu produktu).

Existuje i rychlá spárovačka?

V naší nabídce najdete samozřejmě i rychle tvrdnoucí spárovací hmotu. SCHÖNOX UF PREMIUM  má univerzální použití pro všechny druhy keramických dlaždic, dlaždic z nestálobarevného i stálobarevného přírodního kamene a pro skleněné mozaiky na stěny i na podlahy ve vnitřním i vnějším prostředí. Je flexibilní, tekutá, velmi hladce se nanáší. Navíc je velmi oblíbená mezi uživateli díky vysoké odolnosti vůči vodě, špíně a mikrorogranismům. Podle normy EN 13888 splňuje označení CG2 WA.

Referenční projekty

Vlastnosti našich rychlých materiálů jsou neustále ověřovány v laboratorních podmínkách, ale o kvalitě a výhodách použití nejlépe mluví praxe. Podívejte se na naše referenční projekty, kde byly uvedené produkty použity.

 • Penzion mezi plůtky, Čeladná – stylová rekonstrukce vesnického stavení na penzion domácího typu. Podlahy v celém objektu jsou z lámaného kamene lepeného a spárovaného našimi materiály: SCHÖNOX KH FIX, SCHÖNOX Q9 a SCHÖNOX UF PREMIUM.
 • Mrakodrap V TOWER, Prague – při vnitřních instalacích koupelen a wellness prostor v pražském luxusním mrakodrapu V TOWER, Prague, bylo použito lepidlo SCHÖNOX Q9 a spárovací hmota SCHÖNOX UF PREMIUM