Aktuálně

Domů   /   ŘEMESLO / SKILL 2020 Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech 10. ročník; Pardubický kraj, Vysoké Mýto, 15. – 17. září 2020

ŘEMESLO / SKILL 2020 Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech 10. ročník; Pardubický kraj, Vysoké Mýto, 15. – 17. září 2020

07. 09. 2020
ŘEMESLO / SKILL 2020 Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech 10. ročník; Pardubický kraj, Vysoké Mýto, 15. – 17. září 2020

Ve dnech 15. – 17. září 2020 se podesáté sejdou na náměstí ve Vysokém Mýtě učni stavebních oborů, aby si vyzkoušeli, co se již naučili ve svých domovských školách. V nezvyklé době, kdy byla zrušena spousta tradičních přehlídek a soutěží, se budoucí mistři zedníci, obkladači, montéři suchých staveb, instalatéři a truhláři budou snažit co nejlépe vypořádat se svými soutěžními úkoly. Nejprve zedníci postaví soutěžní stavby z materiálu Heluz a Ytong a v nich budou postupně realizovat svá soutěžní zadání instalatéři, montéři suchých staveb a obkladači. Samostatně budou svůj úkol – výrobu židličky – řešit truhláři.

Jubilejní ročník soutěže si zaslouží představit novinku

V úterý 15. září a ve středu 16. září proběhne na náměstí workshop připravený společností Velux a SPŠ stavební Pardubice, v rámci něhož se představí nesoutěžní obory tesař, pokrývač a klempíř.  První den sestaví žáci dopředu vyrobený skelet střechy (dřevo darovala společnost Antonín Novotný z Vysokého Mýta), vyhotoví pojistnou hydroizolaci střechy a provedou klempířské práce a laťování, včetně pokládky střešní krytiny. Druhý den žáci z Rybitví provedou montáž střešního okna VELUX s důrazem na kvalitní systémové osazení do připravené konstrukce. Na závěr bude okno opatřeno ovládacím motorem, případně motorickým stínícím doplňkem. V průběhu workshopu mohou návštěvníci konzultovat předváděné práce s odborníky nebo se mohou informovat o výrobkovém portfoliu Velux.

Děti si mohou i letos vyzkoušet svou manuální zručnost a šikovnost 

Letošní doprovodný program bude opět výrazně zaměřený na předškolní děti a žáky základních škol. Je to reakce na loňský velký zájem dětí o manuální úkoly, který potěšil všechny, kteří je pro ně připravovali. Děti se mohou přijít podívat se svými rodiči nebo s učiteli na soutěž, ale zároveň si mohou znovu vyzkoušet různé řemeslné dovednosti a rukodělné tvořivé činnosti. Odměnami jim budou různé dárky a drobné pozornosti od sponzorů a partnerů soutěže. Na programu se bude opět podílet MIKÁDO – středisko volného času, Vysoké Mýto a nadšenci z projektu Kutil junior Šikovné děti.

Informace o učebních a studijních oborech v regionu

Starší děti, které se brzo budou rozhodovat co dál po základní škole, zde získají lepší představu o studijních a učebních oborech, protože se na náměstí bude rozmanitými aktivitami prezentovat VOŠ a SŠ stavební Vysoké Mýto jako spoluorganizátor soutěže Řemeslo/Skill 2020 a další školy z Pardubického kraje.  Děti si budou moci vyzkoušet náročnější činnosti, např. omítání zdi, pájení a práci se dřevem.

Konzultace pro veřejnost s odborníky ze stavebnictví

Veřejnost bude mít tradičně možnost poradit se zde s profesními odborníky ohledně stavby domů, rekonstrukcí bytů, při výběru stavebních materiálů, izolací, stavebních úprav v koupelně, včetně zařizovací sanitární keramiky, vodovodních baterií, montáži sádrokartonů, zateplovacích systémů, rozvodů vody a odpadu, vodovodních baterií, použití moderních velkoformátových obkladů a dlažeb včetně výběru módních barev a dalších designových prvků v koupelnách.

Nezbytná podpora partnerů

Řemeslo/Skill podporuje od začátku řada sponzorů a partnerů (viz jejich seznam jako samostatná příloha) jak finančně, tak i soutěžním materiálem. Bez jejich pomoci a podpory dalších spoluorganizátorů jako je Pardubický kraj, Město Vysoké Mýto a VOŠ a SŠ stavební Vysoké Mýto by nebylo možné soutěž v takovém rozsahu uspořádat. Velkým přínosem je i participace oborových svazů a profesních cechů – Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR, Cechu suché výstavby ČR a Cechu obkladačů ČR. Akce také napomáhá vytvářet prostředí pro snazší spolupráci mezi odbornými školami a firmami.

Tradiční podporovatel soutěže – společnost Heluz cihlářský průmysl v.o.s. – se i v letošním ročníku prezentuje jako hlavní partner moderního vzdělávání mladých stavařů. Firma zde mimo jiné představí různé zábavné formy vzdělávání, které by měly zatraktivnit obor stavebnictví a přitáhnout pozornost žáků základních škol i studentů.  

Nebude chybět slosovací soutěž anketních lístků o hodnotné výhry

Návštěvníci budou moci vyplnit anketní lístky, které se budou losovat odpoledne v úterý 15.9. a ve středu 16.9. Výherci získají hodnotné věcné ceny darované sponzory soutěže.

Spolupořadatelé soutěže

Erudio CZ, z.s.

Pardubický kraj

Město Vysoké Mýto

VOŠ a SŠ stavební Vysoké Mýto

 

Profesní partneři soutěže

Cech suché výstavby ČR

Cech obkladačů ČR

Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR