Aktuálně

Domů   /   ŘEMESLO / SKILL 2019 Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech

ŘEMESLO / SKILL 2019 Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech

09. 09. 2019
ŘEMESLO / SKILL 2019 Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech

Třetí týden v září bude již tradičně patřit mladým řemeslníkům

Sedmdesátka soutěžících z více než 20 škol z České republiky, Slovenska a Maďarska předvede své dovednosti na vysokomýtském náměstí Přemysla Otakara II. ve stavebních profesích zedník/zednické práce, obkladač, instalatér, montér suchých staveb a truhlář.  Ve dnech 17.–19. září 2019 se zde za podpory Pardubického kraje, města Vysoké Mýto a řady sponzorů a partnerů uskuteční již devátý ročník soutěže učňů.

Organizátoři chtějí letos přilákat k ukázce řemesel více dětí

Předškolní děti se mohou přijít podívat se svými rodiči nebo v rámci své vycházky s mateřskou školkou. Žáci ze ZŠ z Mýta mohou přijít se svými učiteli a zájemce ze základních škol ze vzdálenějších míst přiveze speciální autobus. Děti tak mohou uvidět nejen starší sourozence a kamarády při práci, ale zároveň si budou moci vyzkoušet různé řemeslné dovednosti a rukodělné činnosti. Na atraktivním programu se bude podílet VOŠ a SŠ stavební ve Vysokém Mýtě a MIKÁDO – středisko volného času, Vysoké Mýto. Představí se zde také projekt Kutil junior – Šikovné děti, zaměřený na polytechnickou výchovu předškolních dětí a dětí 1. stupně ZŠ, v rámci něhož připraví řemeslný workshop a kutilské hry. Děti budou za své výkony odměněny různými dárky a drobnými pozornostmi od sponzorů  soutěže.

Starší děti si budou moci vyzkoušet náročnější činnosti, např. omítání zdi, pájení a práci se dřevem. Mohou získat lepší představy o různých studijních a učebních oborech, protože se zde bude prezentovat VOŠ a SŠ stavební Vysoké Mýto a další školy z Pardubického kraje.

Nezbytná podpora partnerů

Řemeslo/Skill podporuje od začátku řada sponzorů a partnerů jak finančně, tak i soutěžním materiálem. Bez jejich pomoci by nebylo možné soutěž v takovém rozsahu uspořádat. Velkým přínosem je i participace oborových svazů a profesních cechů – Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR, Cechu suché výstavby ČR a Cechu obkladačů ČR. Akce také napomáhá vytvářet prostředí pro snazší spolupráci mezi odbornými školami a firmami.

Tradiční podporovatel soutěže – společnost Heluz cihlářský průmysl v.o.s. – se i v letošním ročníku prezentuje jako hlavní partner moderního vzdělávání mladých stavařů. Firma představí interaktivní učebnici pro budoucí stavaře „Stawebnici“. Tuto příručku je možné využít jak v samotných hodinách při výkladu odborné látky nebo pro samostudium. Tyto zábavné formy vzdělávání by měly zatraktivnit obor stavebnictví a přitáhnout pozornost žáků základních škol i studentů.

Konzultace pro veřejnost s odborníky ve stavebnictví

Firma ISOVER nabídne aktuální informace k zateplení budov dle nových norem, které budou platit po roce 2020, tj. dosažení budov s téměř nulovou spotřebou energie (nZEB), akustika vnitřního prostoru, digitální nástroje pro návrh zateplení a akustiky.

Občané a návštěvníci Vysokého Mýta se tak mohou nejen přijít podívat na řemeslníky při práci, ale mohou se také na místě poradit s odborníky ze stavebních profesí. Se zástupci firem zde mohou konzultovat své představy ohledně použití moderních stavebních systémů, technologií i zařizovacích prvků při stavbě a rekonstrukci bytu nebo domu, montáži sádrokartonů, zateplovacích systémů, interiérových úprav, rozvodů vody a odpadu, instalace sanitární keramiky, vodovodních baterií, použití moderních velkoformátových obkladů a dlažeb včetně výběru módních barev, a dalších designových prvků v koupelnách.

Novinkou bude slosovací soutěž o hodnotné ceny pro návštěvníky

Návštěvníci budou moci vyplnit anketní lístky, které se budou losovat odpoledne v úterý 17.9. a ve středu 18.9. Výherci získají hodnotné věcné ceny darované sponzory soutěže.

Ojedinělá koncepce a rozsah soutěže

Za uplynulých osm ročníků se soutěže mladých řemeslníků zúčastnilo více než 500 učňů z celé České republiky a zahraničí. Postupně se vyvíjela i koncepce soutěže. První roky se předvedla nejprve zednická profese a postupně přibývaly i další soutěžní obory. V posledních letech se daří uskutečnit unikátní soutěžní projekt v ČR, který je založen na prolínání soutěžních úkolů a profesí, aby se co nejvíce simulovala skutečná praxe na staveništích. Nejprve postaví zedníci dvě soutěžní stavby z materiálu Heluz a Ytong a následně v nich plní své úkoly další obory. Všichni řemeslníci se musí mezi sebou domluvit a předat si svá pracoviště v takovém stavu, aby každý tým mohl splnit svá soutěžní zadání co nejlépe. Samostatně pracují pouze dvoučlenné týmy truhlářů.

Za organizátory

PhDr. Lenka Ulrychová, Ing. Hynek Míka

Erudio CZ, z.s.

www.erudiocz.cz

 

Spolupořadatelé soutěže

Pardubický kraj

Město Vysoké Mýto

VOŠ a SŠ stavební Vysoké Mýto

Erudio CZ, z.s.

 

Profesní partneři soutěže

Cech suché výstavby ČR

Cech obkladačů ČR

Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR