Aktuálně

Domů   /   ŘEMESLO / SKILL 2018 Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech

ŘEMESLO / SKILL 2018 Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech

08. 10. 2018
ŘEMESLO / SKILL 2018 Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech

„Letošní ŘEMESLO/SKILL 2018 – to byla jedna velká inspirace, zkušenost a učení,“ shodují se organizátoři i účastníci soutěže.

Osmý ročník ojedinělého soutěžního počinu – Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech, která se konala od 18. do 20. září na vysokomýtském náměstí, má své vítěze.

Mezi 66 soutěžícími z více než dvaceti škol z České republiky, Slovenska a Maďarska se nejlépe umístili: Ruslan Ivaneiko a Ivan Mayor z Akademie řemesel – Střední školy technické z Prahy 4 v oboru Zedník, za Zednické práce získali první místo Jozsef Vujkovics a Sándor Szabó ze školy v maďarském města Baja. Kategorii Montér suchých staveb ovládli Jakub Šmak a Martin Vodák ze SŠ polytechnické v Brně, Jílová. Práci Obkladačů nejlépe zvládli Filip Čmelo a Jakub Janáček ze SOŠ Považská Bystrica. Nejlepšími Instalatéry se stali Kamil Pecka a Jiří Rožek – z „domácí“ VOŠ stavební a SŠ stavební Vysoké Mýto a v oboru Truhlář nejlépe zabodovali Martin Kubík a Filip Pastorek ze SOŠ stavebné ze Žiliny.

Reportáž z průběhu soutěže

Během soutěžního klání se většina ze soutěžících shodla, že chce uspět ve své kategorii co nejlépe, ale největším přínosem je pro ně sama zkušenost z práce v terénu a v týmu a také učení se od druhých. Od Jaroslava a Romana ze Střední školy stavebních řemesel v Brně -Bosonohách zaznělo ono známé, že chybami se člověk učí. „Určitě máme ze soutěže hodně zkušeností, které přicházejí právě s tím, když něco pokazíme. Už víme, jak to příště udělat jinak,“ shodli se. Právě zateplovali izolací zeď. Kousek dál Jaroslav a Rostislav ze SŠ stavební a dřevozpracující z Ostravy v kategorii Obkladač pracovali na obložení stěny, kterou založili zedníci. „No, není to moc rovný, a to si právě musíme vyrovnat, nejdůležitější je založit první řadu obkladu, od toho se potom odvíjí ta další,“ vysvětlili a dodali, že podstatné v soutěži je, že se učí novým věcem. Ale přece jen by se rádi umístili do třetího místa. Povedlo se.

Róbert Hanulík  ze Stredné odborné školy stavebné v Žilině soutěží za instalatéry a právě zavěšuje modul pro závěsné WC na hotovou zeď: „To je budoucí zabudovaný systém pro WC, připravujeme jej pro instalaci sanitární techniky.“ Ladislav Erdélyi pobíhal kolem instalatérů se speciálním systémem vodováh: „Sleduji, aby systémy byly rovně osazené. Dnešní vodovodní baterie jsou poměrně složité, proto je instalatérská přesnost tolik důležitá“. Soutěž se mu líbí: „Je to dobrá soutěž a hlavně je radost vidět tolik lidí na jednom místě pracovat. Zároveň mají možnost pozorovat, jak to dělají druzí, snaží se něco okouknout a nabrat zkušenosti, a to má určitě význam.“  S tím souhlasí i Daniel a Roman, instalatéři ze Střední školy obchodní v Žamberku.

U stanoviště montérů suchých staveb se právě Jan Jarý z Akademie řemesel Praha pokoušel vyladit suchou podlahu v budované koupelně. „Momentálně se snažím o co nejlepší výsledek, zatím nic moc, ale co se dá dělat,“ komentoval svoji práci. Opodál pracují Radek a Honza, jsou to budoucí truhláři a na soutěži zastupují Střední průmyslovou školu stavební z Rybitví, společně tvoří dřevěné schůdky. „Zatím to jde celkem dobře. Je to týmová práce a nejdůležitější je rozdělit si práci a sladit se. Co se týká soutěže samotné, bereme ji tak, že si v terénu vyzkoušíme, co nás baví.“

Jednotlivá pracoviště prochází pravidelně i Lukáš Hledík z VOŠ a SŠ stavební ve Vysokém Mýtě, která je spoluorganizátorem soutěže. V průběhu druhého dne akce pozoroval, že nálady soutěžích jsou různé: „Někteří kluci jsou spokojení, jiní nešťastní, protože se jim zrovna nedaří, v každém případě je to všechno dobrá zkušenost pro každého. Jedna velká inspirace a učení.“