Aktuálně

Domů   /   Pro kulturní památku, vodní elektrárnu v Rudolfově, byly vyrobeny RAKO repliky obkladů z 30. let

Pro kulturní památku, vodní elektrárnu v Rudolfově, byly vyrobeny RAKO repliky obkladů z 30. let

14. 06. 2019
Pro kulturní památku, vodní elektrárnu v Rudolfově, byly vyrobeny RAKO repliky obkladů z 30. let

Vodní elektrárna v Rudolfově v Jizerských horách, prohlášená v létě 2014 kulturní památkou, získala v rámci dalšího kroku rekonstrukce nové obklady ve strojovně, věrné repliky původních. Glazované, tzv. bělninové, obklady, používané ve 30. letech, například i ve známé brněnské vile Tugendhat, pocházely z továrny RAKO. Značka RAKO nyní vyrobila pro elektrárnu repliky původních obkladů, včetně ručního zabrušování hran jednotlivých obkládaček.

Vodní elektrárna v Rudolfově postavená v letech 1925–1928 se nachází na okraji Liberce. Hodnota díla spočívá nejen v samotném objektu elektrárny, i když od renomovaného německého architekta Artura Payra, ale hlavně v celém komplexu dochovaných a stále plně funkčních stavebních, mechanických i elektrických částí. Elektrárna v Rudolfově byla v roce 2014 vyhlášena Ministerstvem kultury ČR kulturní památkou.

Ruční práce na zakázku

Oprava obložení strojovny byla jednou z částí postupné rekonstrukce objektu. Z dochované části obkladů bylo patrné, že tehdejší dodávku zajistila firma RAKO. Původní obkládačky byly glazované bělninové bezespárové obklady, běžně používané ve 30. letech minulého století. Dodnes je možné je spatřit v průmyslových objektech vybudovaných v období první republiky, jako jsou např. jatka, potravinářská či zdravotnická zařízení. Tyto obklady byly původním materiálem také v brněnské vile Tugendhat. Při památkové restauraci této vily v letech 2010-2012 byly použity repliky původních obkladů vyrobené na zakázku právě značkou RAKO, kterou dnes zastřešuje společnost Lasselsberger.

Původní varianta dílčího doplnění replik obkládaček a jejich zakomponování do stávající plochy, nebyla realizována. Rozdíly ve výrobních technologiích jsou důvodem drobných odlišností ve vzhledu původních obkladů a replik, které by v ploše jen vynikly. Na základě požadavku investora Povodí Labe, s. p. a dodavatele LABSKÁ, strojní a stavební společnost s.r.o., společnost Lasselsberger, výrobce keramických obkladů RAKO, vyvinula více než 40 m2 speciálních lesklých bílých a černých obkládaček, replik původních obkladů v pěti rozměrových variantách a tvarech odpovídající původním obkladům. Rozměr cca 150 x 150 mm byl vyroben rektifikací tak, aby byl napodoben charakter původního tvaru. Síla střepu byla dána požadavkem na originální rádius klopených hran obkládaček. Připravené repliky byly zaměstnanci ručně zabrušovány, a to z jedné nebo ze dvou stran. Obklady a související činnosti v roce 2018 realizovala LABSKÁ, strojní a stavební společnost s.r.o. v rámci komplexní investiční akce MVE Rudolfov. Celkový finální vzhled nových obkladů ve strojovně elektrárny byl dozorovými orgány včetně Národního památkového ústavu vysoce pozitivně hodnocen.

Špičková vodní elektrárna v Rudolfově

Vodní elektrárna byla nazývána jako „špičková“, což je označení vycházející z její funkce. V odběratelských špičkách totiž vypomáhala uhelné elektrárně v Andělské Hoře. Tato technická památka je tvořena nejen vnější schránkou, ale celým souborem staveb zajišťujícím provoz díla. Samotný objekt elektrárny je dílem renomovaného německého architekta, Artura Payra (1880–1937), profesora Německé vysoké školy technické. Dílo projektoval Ing. Ludwig Hamburgerar, realizováno bylo v letech 1925–1928. Vyznačuje se množstvím technických prvků, které jsou i v současné době plně funkční.

Až do čtyřicátých let 20. století byla vlastníkem elektrárny v Rudolfově Přespolní elektrárna Liberec, společnost družstevního charakteru. Od roku 1961 až do roku 1996 elektrárnu provozovala Severočeská energetika Děčín, nyní je ve vlastnictví Povodí Labe, s. p.

Informace o keramických obkladech a dlažbách RAKO na www.rako.cz.