Aktuálně

Domů   /   Prezident HK ČR ocenil národní tým České republiky EuroSkills 2023

Prezident HK ČR ocenil národní tým České republiky EuroSkills 2023

04. 12. 2023
Prezident HK ČR ocenil národní tým České republiky EuroSkills 2023

V reprezentativních prostorách Brožíkova sálu Staroměstské radnice v Praze ocenil prezident HK ČR členy a partnery národního týmu, kteří reprezentovali Českou republiku od 5.– 9. září 2023 v polském Gdaňku na 8. evropském šampionátu odborných profesních dovedností EuroSkills 2023.

Když HKČR, v souladu s mezinárodními pravidly, uzavřela v srpnu 2022 registraci na EuroSkills 2023, začal 10  mladým reprezentantům neúprosně běžet čas. Zbýval přesně rok do startu evropského mistrovství mladých reprezentantů ve věku 17 – 25 let. EuroSkills je evropské bienále odborných profesních dovedností, na které 32 zemí vysílá svá želízka v ohni, aby bojovala o vítězství. Díky neocenitelné podpoře a spolupráci s partnery a firmami měla ČR na EuroSkills 2023 své reprezentanty v 9 profesích.

Česká reprezentace EuroSkills 2023:

  • Tomáš Bačina, web návrhář, Dolní Stakory (okres Mladá Boleslav, Středočeský kraj)
  • Jiří Hruška, CNC frézař, Domažlice (Plzeňský kraj)
  • Jakub Chmelík, malíř, lakýrník, dekoratér, Praha 6 (Praha)
  • Richard Klimeš, mechanik nákladních vozů, Boskovice (okres Blansko, Jihomoravský kraj)
  • Václav Kůs, obkladač, Žinkovy (okres Plzeň-jih, Plzeňský kraj)
  • David Pelikovský, podlahář, parketář, Bakov nad Jizerou (okres Mladá Boleslav, Středočeský kraj)
  • Benjamin Przeczek, mechatronik, Dolní Domaslavice (okres Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj)
  • Jakub Szlaur, mechatronik, Orlová (okres Karviná, Moravskoslezský kraj)
  • Petr Valach, instalatér / topenář, Česká Rybná (okres Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj)
  • Vít Vaňura, elektromechanik chladírenství, Hořice (okres Jičín, Královéhradecký kraj)

„Jsem hrdý na to, že mladá, nastupující generace chce reprezentovat svou profesi a obor. Možnost srovnání s vrstevníky na mezinárodní akci je neocenitelná zkušenost. To, že chcete zůstat ve svém oboru, zdokonalovat se a předávat zkušenosti dále, je potvrzení, že jdeme správnou cestou. Připravujeme se na EuroSkills 2025 a domácí příprava je základem pro dobrý výsledek. Bez podpory se však neobejdeme. Proto si velmi vážím spolupráce a podpory všech partnerů, organizací a firem.“ uvedl Zdeněk Zajíček, prezident HK ČR.

Ocenění a dík patří také odborným expertům, kteří nad rámec běžných každodenních povinností trénovali a společně ladili formu pro co nejlepší výkon. Prostory, zázemí a technické vybavení poskytují pro tento účel firmy, školy či cechy a za každou profesi se jedná zpravidla o 4 – 5 spolupracujících subjektů.  Poděkování si tak ze Staroměstské radnice odnesli zástupci téměř 40 firem.

Odbornými garanty pro EuroSkills 2023 jsou: Cech obkladačů ČR, Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR, Cech topenářů a instalatérů ČR, Cech parketářů ČR, CNC Skills Czech Republic, ICT Unie ČR, Scania Czech Republic, FESTO a Svaz chladicí a klimatizační techniky. Dopravu na soutěž zabezpečila Scania Czech Republic, pracovní oděvy spolufinancoval AC-T servis ProfiOděvy.cz,  pojištění Kooperativa a přepravu technického vybavení sponzorsky zajistila společnost DHL.

Podpora a důvěra firem, partnerů i profesních organizací jsou základním předpokladem úspěšnosti EuroSkills. Po mnohaměsíčních jednáních se společnost LASSELSBERGER stala výhradním dodavatelem českých obkladů RAKO a stavební chemie RAKO SYSTEM na EuroSkills 2023. RAKO se tímto krokem stalo první českou značkou mezi 85 výhradními dodavateli.

Mistrovství odborných dovedností EuroSkills a WorldSkills představují nejvýznamnější akci odborného vzdělávání a excelence dovedností mladých profesionálů.  „Reprezentovat svou zemi a obor na tomto šampionátu je unikátní životní příležitost. Soutěžící mají jediný pokus, který nemohou opravit ani vylepšit. Platí nepsané pravidlo: „Jednou ve Skills – navždy ve Skills“.  Proto nás velmi potěšilo, že pozvání na akci přijali  také reprezentanti EuroSkills 2021, či budoucí kandidáti na účast EuroSkills 2025 v Dánsku. Jsme velmi rádi, že soutěžící doprovodili na setkání také jejich blízcí a přátelé.“ řekl Roman Pommer, viceprezident HKČR

Záštitu nad akcí převzal primátor hl. města Prahy, doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. Společnou tečkou  byla společná komentovaná prohlídka prostor Staroměstské radnice.

K tématu EuroSkills:

Koordinátorem příprav na EuroSkills za Českou republiku byla státem pověřená Hospodářská komora České republiky. Ta zajistila, aby se do evropského šampionátu Česká republika v roce 2021 vrátila po 13 letech.

Náklady na reprezentaci České republiky na EuroSkills 2023  jsou vyčíslené na 6,056 mil. Kč. Hospodářská komora pokryla 3 mil. Kč ze svých zdrojů. Zřídila také centrum pro domácí soutěže odborných dovedností pod značkou CzechSkills a hradí mzdové náklady koordinátorů, kteří ve spolupráci s profesními společenstvy a firmami zabezpečují odbornou a jazykovou přípravu týmu. Také profesní společenstva soutěžní tým podpořila, a to sumou 1,5 mil. Kč. Moravskoslezský kraj věnoval na přípravu české reprezentace 200 tis. Kč, Hlavní město Praha pak darovala částku 100 tis. Kč.