Aktuálně

Domů   /   Obklady RAKO ve škole zvláštního druhu

Obklady RAKO ve škole zvláštního druhu

15. 11. 2017
Obklady RAKO ve škole zvláštního druhu

Keramické obklady RAKO byly využity při rekonstrukci sociálních zařízení, šaten, chodeb a schodišť v norimberské škole.

Jediná instituce, kterou lze v Bavorsku navštěvovat od základní školy až po maturitu, je norimberská škola Wilhelma Löheho. Zdejší zákony o vzdělávání ji proto označují jako „školu zvláštního druhu“. Tento název je opravdu výstižný, nejen s ohledem na vzdělávání: V rámci rozsáhlé rekonstrukce sportovního komplexu zde vznikly neobvykle řešené prostory. S využitím velkoformátových obkladů a mozaiky RAKO ze série Base se projektanti postarali o nápadně estetická ztvárnění stěn a podlah v sanitárních prostorech, na chodbách a na schodištích. Keramickými obklady a mozaikou od značky RAKO zároveň dodali interiérům příjemný vzhled, který nebývá ve školních budovách vždycky samozřejmostí.

Kooperativní všeobecná škola Wilhelma Löheho v ulici Deutschherrnstraße sdružuje pod jednou střechou základní školu, střední školu (v Bavorsku místo 2. stupně základní školy), tzv. reálnou školu, vyšší odbornou školu a gymnázium. V Bavorsku je jedinou školou, kterou je možné navštěvovat od první třídy základní školy až po maturitu. Nové, vysoce moderní sportoviště v tomto objektu bylo poprvé zpřístupněno žákům po letních prázdninách roku 2017.

Otevření sportovního komplexu předcházela asi půldruhého roku trvající přestavba, během které došlo ke kompletní změně prostorového řešení: Trojitá a jednoduchá sportovní hala, posilovna, šatny, sprchy, WC a chodby… Všechny prostory byly uspořádány a vytvořeny nově. „Jsou nyní světlejší, přívětivější a atraktivnější,“ popisuje rekonstrukci projektant, Dipl. Ing. Heinz Scheuenstuhl, z inženýrské kanceláře BAU ve Weihenzellu.

Téměř 40 let stará sportovní hala musela být nejprve kompletně obnažena. Navzdory omezeným časovým možnostem byl pak v rámci generální sanace realizován neobyčejně komfortní koncept: Vědomě nebyla dodržena typická strohá tvář účelové stavby a byly uplatněny na první pohled patrné optické i praktické výhody vnitřního vybavení. Tento záměr je zřejmý zejména na toaletách, sprchách, umývárnách a WC v přízemí, dále v podzemním podlaží komplexu. Rozsáhlý koncept doplňují šatny pro učitele, WC pro tělesně postižené a toalety pro hosty a návštěvníky sportovních akcí.

Série Base pro příjemnou atmosféru

Keramické obkládačky a dlaždice ze série Base, od značky RAKO, navozují dojem přírodního kamene. Plochy jsou uspořádané v kontrastu, vznikly kombinací světle béžových a antracitových obkladů rozměru 30 x 60 cm. Oblast, kde na stěnách společných sprch probíhají sprchové armatury, zvýrazňuje mozaika 5 x 5 cm. Záměrem architekta Heinze Scheuenstuhla bylo vyvarovat se dříve běžnému vzhledu umývárny obložené dlaždicemi po celé výšce prostoru.

Dlaždice v kombinaci se starým zdivem

Na chodbách tvoří zajímavý kontrast téměř 40 let staré pohledové zdivo a nová podlaha z keramických dlaždic. Příkladně se tak zde představuje zdařilé propojení starých a nových materiálů. Celkový vzhled doplňují schodiště sportovního komplexu realizovaná rovněž s využitím keramických schodových dlaždic ze série Base s protiskluznými drážkami.

Údaje o projektu

  • Užitná plocha: 2 088 m2
  • Obestavěný prostor: 24 400 m3
  • Doba stavby: 4/2016–9/2017
  • Položení keramických obkladů: 850 m2 obkládaček (30 x 60 cm) a 600 m2 dlaždic (30 x 60 cm), 60 běžných metrů schodových dlaždic (30 x 60 cm), 20 m2 mozaiky ve světle béžovém a antracitovém odstínu ze série Base od značky RAKO.

www.rako.cz