Aktuálně

Domů   /   Nové číslo časopisu Obklady, dlažba & sanita

Nové číslo časopisu Obklady, dlažba & sanita

11. 09. 2013
Nové číslo časopisu Obklady, dlažba & sanita

Říká se, že jedna z věcí, podle kterých se pozná kultura národa, je úroveň veřejných toalet.

Starověké město Efez bezesporu bylo vrcholem civilizace své doby a potvrzují to nejen zachovalá torza obří Celsovy knihovny nebo amfiteátru pro 50 000 návštěvníků, ale právě i veřejné záchody, zastřešené a s tekoucí vodou. Mimo jiné jsou i dokladem o tom, že Efezané byli dost bez předsudků (jiný kraj, jiný mrav, případně jiná doba, jiný mrav) – toalety se totiž využívaly hromadně a byly nejen místem vykonávání potřeby, ale i družné zábavy či dokonce řešení důležitých politických problémů. Jak toalety ve starověku vypadaly, se můžete podívat na stranách 30 -31.

V rubrice Fórum se posuneme z Malé Asie do Evropy a o pár století dále – ale i zde si můžete prohlédnout podobu historických toalet, tak, jak je vyráběly od konce 19. století ve Znojmě. Článek upozorňuje na výstavu v Domě umění Jihomoravského muzea v tomto městě, která pod názvem Není trůn jako trůn aneb Korunovační klenoty hygieny představuje návštěvníkům to nejlepší z produkce znojemské keramičky.

Trilogie MgA. Magdaleny Kracík Štorkánové Keramická mozaika seznamuje se základy techniky a nahlíží také do minulosti – zabývá se historickým vývojem této mozaiky ve světě i na českém území a představuje ty nejzajímavější z nich. Po výletech do historie nezbývá než se vrátit do současnosti a k tématu ryze prozaickému a tím je rekonstrukce koupelen. Doc. Ing. Zdeňka Lhotáková, CSc. shrnuje, co vlastně znamená rekonstrukce koupelny v panelovém domě, a mapuje celý postup od návrhu přes výběr vhodných zařizovacích předmětu až k finální realizaci.

Podrobný obsah OD&S 5/2013