Aktuálně

Domů   /   Náš reprezentant obsadil v evropské soutěži 5.místo

Náš reprezentant obsadil v evropské soutěži 5.místo

28. 09. 2008

Rotterdam – V závěru minulého týdne proběhl v nizozemském Rotterdamu první ročník soutěže mladých lidí v řemeslných dovednostech EuroSkills 2008.

Česká výprava se vrátila domů se dvěma bronzovými medailemi a v celkovém pořadí skončila v konkurenci více než 400 nejlepších kandidátů z 29 evropských zemí před zeměmi jako je Slovensko, Turecko, Itálie, Španělsko nebo Polsko, které za dva roky bude hostit EuroSkills 2010.

Cech obkladačů ČR nominoval do týmu „Stavba domku“ obkladače Pavla Wohlgemutha z firmy STAVMAN z Plzně (vyučen ve Střední škole v Horní Bříze). Tým skončil na celkovém šestém místě a Pavel ve své kategorii na 5.místě.

Čeští reprezentanti v týmové soutěži Stavba domku byli podporovani společností Metrostav a jejich hlavním úkolem bylo realizovat dokončovací práce na hrubě stavbě s co největší přesností (vyzdění štítu, tvorba krovů, klempířské práce a v neposlední řadě obkladačské práce). Velkou roli v této soutěži měl stavbyvedoucí – supervizor, který koordinoval průběh prací, dohlížel na bezpečnost práce a připravoval potřebnou dokumentaci.

„Jsme velmi rádi, že se naši pečlivě vybraní soutěžící prosadili v tak velké mezinárodní konkurenci,“ uvedl k soutěži prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel a dodal: „Prostřednictvím této soutěže chceme české mládeži ukázat, že kvalitní řemeslná práce je něco, na co může být mladý člověk po právu hrdý a co také dnešní evropská společnost právem oceňuje.“

Michal Vokurka, ředitel Národního centra CzechSkills se k soutěži vyjádřil: „Byla to pro nás obrovská zkušenost, zejména pro soutěžící a návštěvníky. Naši soutěžící měli neopakovatelnou příležitost ke zhodnocení svých znalostí a dovedností, k výměně zkušeností s ostatními soutěžícími, je to pro ně velká inspirace pro jejich budoucí kariéru. Návštěvníci, většinou mladí lidé a jejich rodiče, měli možnost vidět průřez tradičních i nových profesí a získali konkrétní představu o tom, co které řemeslo či povolání obnáší, například i díky praktickým workshopům, do kterých se mohli zapojit. Soutěž EuroSkills 2008 ukázala, že řemeslo a dovednosti mají v Evropě budoucnost a jsou klíčové pro budoucí rozvoj.“