Aktuálně

Domů   /   Keramické obklady dodaly kultivovaný vzhled stěnám podchodů v Radotíně

Keramické obklady dodaly kultivovaný vzhled stěnám podchodů v Radotíně

28. 06. 2023
Keramické obklady dodaly kultivovaný vzhled stěnám podchodů v Radotíně

Hned dva podchody mohou cestující nově využívat na železniční stanici Praha-Radotín. Podchody byly vybudovány v rámci optimalizace trati Praha–Smíchov–Černošice, kterou realizovala Správa železnic. Stavba zahájená v roce 2019 byla dokončena 28. června 2023. Stěny v obou podchodech jsou obložené velkoformátovými dlaždicemi. Keramické obklady pro plochu 1000 m2 dodala česká značka RAKO. Keramika dodává prostoru nadčasovou estetickou kvalitu při zachování snadné udržovatelnosti i odolnosti proti vandalismu.

Kromě nových nástupišť se na stanici Praha-Radotín dočkali pěší i cyklisté bezbariérového přístupu k vlakům díky výtahům a rampám, na které navazují podchody. Jeden z dvojice podchodů je zcela nový, druhý je původní, avšak prošel zásadní rekonstrukcí.

Nový podchod propojuje oblast nového sídliště s prostorem autobusových terminálů a s jednotlivými nástupišti. Zvýší bezpečnost chodců i cyklistů a zajistí komfortní spojení mezi nádražím a Vrážskou ulicí. Na straně autobusových zastávek má podchod hned dva přístupové body – nakloněný chodník a schodiště. Na jednotlivá nástupiště a na druhou stranu k novému sídlišti vedou bezbariérové chodníky. Na bezbariérový se změnil i druhý podchod, který vznikl přímo v prostoru nádraží na místě původního koridoru pod kolejištěm. U něj zajistí pohodlnou přepravu kočárků nebo osob s omezenou pohyblivostí výtahy.

Přehledný a světlý prostor s vlastní identitou

Architektonický koncept podchodů je založen na zvýšení kvalitativní úrovně provozu i designu celého širšího prostoru nádraží. Podchody jsou koncipovány jako moderní infrastrukturní stavba kultivovaného vzhledu s neomezeným průchodem chodců a cyklistů. Výsledkem je přehledný, světlý a bezpečný prostor s vlastní identitou, a s jednoduchým, funkčním až industriálním vzhledem. Z prostoru vyzařuje nadčasovost použitých materiálů, kde dominují české keramické obklady nápadně se podobající betonové stěrce, ale s odolností a vlastnostmi keramiky.

V tubusech převažuje tmavě béžová barva keramických obkladů, která je neutrálním základem pro antracitově šedé kovové sloupy zastřešení nakloněných chodníků i nerez doplňků, jako jsou zábradlí, vstupy do výtahu apod. Hladké plochy keramického obkladu doplňují LED pásky. Na nových radotínských podchodech se uplatnilo asi 1000 m2 velkoformátových keramických obkladů RAKO 120 x 60 cm ze série Betonico. Série byla zvolena v rámci výběrového řízení, kdy vzorky těchto dlaždic nejlépe odpovídaly požadovaným parametrům včetně industriálního vzhledu pohledového betonu. Více o materiálech RAKO na www.rako.cz.