Hygienická opatření ve firmách
Svaz průmyslu a dopravy ČR a Asociace malých a středních podnikatelů připravili tzv. Hygienický manuál. Nyní jej přepracovali a vydali verzi 2.0.
Soupis pravidel nenahrazuje legislativní rámec restrikcí vydávaných v souvislosti s pandemií, jedná se o doporučující soupis zkušeností z praxe českých podniků.
V obsahu dokumentu jsou různá opatření např.:
- kapitola 2: Opatření doporučená pro výrobní části firem
- kapitola 3: Opatření pro stavby, montáže a venkovní realizace zakázek
- kapitola 4: Opatření pro administrativní a manažerská pracovišť
Kapitola 1 obsahuje obecná doporučení, kterými se máme řídit v době pandemie
Pro nás je pak důležitá kapitola 3: Opatření pro stavby, montáže a venkovní realizace zakázek, která obsahuje následující tato věcná opatření:
- OPATŘENÍ PRO STAVBY, MONTÁŽE A VENKOVNÍ REALIZACE ZAKÁZEK
– Každý pracovník před nástupem na stavbu v každém týdnu musí podepsat prohlášení o minimalizaci rizik přenosu epidemie.
– Při zahájení prací musí být každý účastník stavby poučen o hygienických pravidlech stavby.
– Každý den zajistit měření teploty všech pracovníků stavby a nepovolit nástup nebo pokračování v činnosti při teplotě nad 37,3 ˚C.
– Zamezit setkávání pracovníků ve skupinách (kontrolní dny, porady). Organizovat vždy s nejmenším počtem lidí v rouškách, zajistit rozestupy, a pokud možné organizovat ve venkovních prostorách, pod přístřešky, na stavbě…ne ve stavebních buňkách.
– Ve stavebních buňkách zajišťovat každých 30 minut větrání, dostatek hygienických prostředků, průběžný desinfekční úklid přes den. Maximálně 2 stále působící pracovníci na jednu stavební buňku.
– Zajistit větší než standardní počet toalet na stavbách s průběžným desinfekčním úklidem. Používání toalet s rouškami. Toalety vybavit desinfekcí na ruce.
– Na stavbách rozdělit prostor do sektorů, kde působí jednotlivé firmy. Sektory označit a nemíchat lidi mezi sektory. Pracovníky migrující mezi sektory vybavit respirátory.
– Striktní dodržování roušek a respirátorů při hromadné dopravě na stavbu nebo v montážních vozidlech.
– Oddělit od pracovníků stavby dopravce materiálu a subdodávek.
– Stravování pracovníků na stavbě rozdělit na skupiny a jednotlivé pracovníky oddělit od sebe. Vydat ke stravování na stavbě samostatný předpis, který určí prostory ke stravování a počty pracovníků v těchto prostorách.
– Upravit harmonogram staveb s ohledem na koronavirovou epidemii a časovou náročnost protiepidemických opatření. Zabránit šíření epidemie na stavbě je prioritní záležitost.
– Zajistit kontrolní činnost dodržování opatření po celou dobu trvání stavby.
– Zákaz vstupu pracovníků stavby do ostatních prostor areálu.
Celý text je v příloze a obsahuje důležité odkazy.
Je v zájmu nás všech, abychom se rychle vyrovnali s dopady pandemie a rychle se navrátili do normálního života.