Aktuálně

Domů   /   Hornobřížští studenti večeřeli na francouzském ministerstvu

Hornobřížští studenti večeřeli na francouzském ministerstvu

16. 10. 2008
Hornobřížští studenti večeřeli na francouzském ministerstvu

Paříž – Na večeři na francouzské ministerstvo hospodářství, průmyslu a obchodu byli pozváni tři žáci Střední školy v Horní Bříze.

Zúčastnili se celoevropského setkání mladých budoucích řemeslníků.

„Celá Evropa se potýká s nedostatkem řemeslných profesí, proto francouzská hospodářská komora uspořádala akci, jejímž cílem bylo vzbudit u mladých lidí hrdost na profesi, kterou si vybrali.

V Paříži se setkalo na deset tisíc mladých lidí,“ uvádí Karel Suda, ředitel Střední školy v Horní Bříze. Ta na setkání vyslala tři své žáky, Tomáše Feruse, žáka třetího ročníku oboru obkladač, Josefa Malého, z třetího ročníku oboru elektrikář a Daniela Königa z druhého ročníku oboru kamnář. „Vybrali jsme ty nejlepší z jednotlivých oborů vzdělání naší školy,“ podotýká ředitel. Připravena byla ještě žákyně keramického oboru, ale s ohledem na omezený počet účastníků z ČR odletět na setkání nemohla.

„Ve čtvrtek jsme letěli do Paříže, v pátek večer jsme se vrátili,“ oznamují kluci s úsměvem. Jenže mezi příletem a odletem je čekal nabitý program. „Hned po příletu jsme se ubytovali, spali jsme v hostelu přímo v centru Paříže,“ vypráví Tomáš a Josef dodává, že organizátoři je vzápětí pozvali na prohlídku města. „Nejvíce se nám líbilo Muzeum moderní architektury a samozřejmě Eifelovka„.

Původně bylo ohlášeno, že k mladým řemeslníkům promluví francouzský prezident Sarkozy, ten se nakonec nedostavil, zastoupili jej ministři jeho vlády. „Na jednom ministerstvu jsme byli i na večeři,“ říká Daniel. „Jedli jsme ve velkém sále historické budovy, kam přišlo asi na tisíc hostů, připraveny byly švédské stoly,“ pokračuje.

V pátek se pak hornobřízští studenti zúčastnili velké show na olympijském stadionu. „Byla připravena laserová show a vystoupení Djů,“ prozrazuje Tomáš. „Bylo nás tam asi deset tisíc mladých lidí a docela dobrá atmosféra,“ říkají shodně všichni tři studenti. Po skončení show si ještě jednou prohlédli město a pozdě večer se vrátili domů.

„Obdobné setkání by se mělo konat opět za rok a tak věřím, že delegace z ČR bude početnější než letos, kdy se zúčastnilo 46 mladých lidí a že i pro naše žáky v ní opět bude místo“, řekl ředitel hornobřízské školy, který účast na setkání chápe jako ocenění práce školy ze strany Hospodářské komory ČR, která účastníky vybírala a zájezd organizovala.