Aktuálně

Domů   /   Fachmani z projektu Fandíme řemeslu zadarmo pomáhají v oblasti zpustošené tornádem

Fachmani z projektu Fandíme řemeslu zadarmo pomáhají v oblasti zpustošené tornádem

29. 06. 2021
Fachmani z projektu Fandíme řemeslu zadarmo pomáhají v oblasti zpustošené tornádem

Finanční i materiální pomoc se do oblasti postižené minulý týden ničivým tornádem schází ze všech stran. Poté, co svou práci odvedli záchranáři, je teď čím dál potřebnější také každá ochotná ruka. Zvlášť, když umí nějaké řemeslo.


„Podle informací, které máme z jednotlivých řemeslných cechů, se už do pomoci Jižní Moravě každý z nich podle svých možností zapojil,“ říká Josef Jaroš, člen dozorčí rady Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a většinový vlastník poradenské skupiny Apogeo. Jaroš je zároveň garantem projektu Fandíme řemeslu, který AMSP ČR zastřešuje.


Jako příklad mohou posloužit členové Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR. Roman Kučera z jihočeské rodinné firmy Střechy Bohemia z Chlebova s kolegy vyrazili do postižené oblasti ve čtyřech autech plně vybavených potřebným nářadím a materiálem, na provizorní zakrytí poškozených střech přivezli i 30 plachet, které měla firma zrovna na skladě.
Zároveň vyzvali všechny řemeslníky z oboru, s nimiž se dokázali operativně spojit, aby se k nim přidali. „Tolik střechařů jsem v životě na jednom místě neviděl,“ líčí Roman Kučera své dojmy z uplynulého víkendu.
Za samozřejmost považuje, že všichni pracovali zadarmo. Během pracovního týdne se podle něj někteří dobrovolníci musejí vrátit k nasmlouvaným zakázkám v jiných částech republiky, o dalším víkendu jsou ale připraveni jet na Hodonínsko pomáhat znovu.


Těm, kdo jsou fachmani jako on a chtějí pomoci, doporučuje Kučera obrátit se na jejich cechy. Ty mohou zprostředkovat pomoc i lidem, kteří ji teď akutně potřebují.


„Kontakty na cechy a další informace jsou k dispozici na webových stránkách našeho projektu fandimeremeslu.cz,“ připomíná Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR. „I když tentokrát jde o zcela mimořádnou situaci, znovu se ukázalo, že na naše členy můžeme být právem hrdí,“ dodává.