Aktuálně

Domů   /   Dejte nám vědět, jaký byrokratický nesmysl vás štve!

Dejte nám vědět, jaký byrokratický nesmysl vás štve!

01. 04. 2022
Dejte nám vědět, jaký byrokratický nesmysl vás štve!

Právě teď máte nejlepší možnost nominovat nejabsurdnější zákonnou povinnost, která zatěžuje vaše podnikání. Vypadá to totiž, jako by houšť byrokratických nařízení, která dopadají na hlavy podnikatelů a živnostníků, nebrala konce. A proto je tu populární anketa Absurdita roku, která každoročně upozorňuje na ty největší z nich.

 Absurdita roku, která je součástí podnikatelských soutěží IBM Firma roku 2022 a MONETA Živnostník roku 2022, má za cíl upozornit na zbytečné a často nesmyslné administrativní povinnosti a nařízení, které úřady ukládají podnikatelům. Absurdita roku není pouze populární anketou, ale také účinným nástrojem ke snižování administrativní zátěže a zjednodušení prostředí pro podnikání. Za dobu své existence přispěla k odstranění celé řady zbytečných zákonů a vyhlášek.

Stačí si připomenout některé absurdity z uplynulých ročníků ankety, které nejvíce zatěžují a doslova obtěžují naše podnikatele a živnostníky. Povinnost zaplatit DPH z neproplacené faktury, informační cedulky k EET, které musí viset v každé hospodě a nejen tam, exekuce na mzdy – když si stát neumí poradit sám, vezme si jako rukojmí zaměstnavatele, a celá řada dalších.

Komplikuje vám stát některým nařízením Vaše podnikání? Narazili jste na úředního šimla? Ozvěte se právě teď a nominujte Absurditu roku 2022! 

Svůj tip na byrokratický nesmysl můžete zasílat do 6. dubna na info@firmaroku.cz. Motivací může být třeba i roční předplatné Hospodářských novin nebo týdeníku Ekonom.

Přehled vítězných absurdit za posledních pět let:

Tři sazby daně na pivo? Proč ne. Hospodský, vyznej se! (Zákon č. 256/2019 Sb., kterým se mění zákon o evidenci tržeb a zákon o dani z přidané hodnoty, čl. III.)

Exekuce na mzdy – když si stát neumí poradit sám, vezme si jako rukojmí zaměstnavatele (Zákon č. 120/2001 Sb., exekuční řád, § 33 Zákon č.99/1963 Sb., občanský soudní řád, § 128)

Zadržování odpočtů DPH (Úřední postup Finanční správy ČR)
Nedostaneš proplacenou fakturu? Nezájem, DPH státu zaplať! (Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, a směrnice 2006/112/ES, o společném systému daně z přidané hodnoty)

Kontrolní hlášení DPH aneb nový pomocník byrokracie (Zákonem č. 360/2014 Sb., kterým se mění zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, a další související zákony. § 101c až § 101i zákona o DPH)