Aktuálně

Domů   /   David na AustrianSkills bodoval

David na AustrianSkills bodoval

03. 02. 2022
David na AustrianSkills bodoval

Úspěch RAKO obkladače v Salzburgu

Pan David Voráček, RAKO, si koncem ledna 2022 vyzkoušel nanečisto soutěž AustrianSkills v Salzburgu. Odvedl velmi profesionální práci a jeho dílo bylo hodnocené jako precizní s vysokým bodovým ziskem. Motivy díla definovala místa konání mistrovských klání. V letošním roce proběhne WorldSkills v Šanghaji a v roce 2023 EuroSkills v Petrohradu. Česká výprava se bude účastnit klání v Petrohradu. Na otázky o průběhu tréninku v Salzburgu odpovídal Tomáš Heřman, školitel, RAKO.

Proč AustrianSkills?

Pozvání na AustrianSkills přišlo od trenéra rakouské reprezentace. Dostali jsme šanci zúčastnit se jako hosté. David tudíž nebyl zařazen do oficiálního závěrečného vyhodnocení, ale byl regulérně hodnocen jako ostatní soutěžící z Rakouska. Soutěžil, ale bez jakéhokoliv nároku na výhru, popřípadě medaili. Potkal se zde s těžkou konkurencí, která obdržela během uplynulých deseti let mnoho stříbrných a zlatých medailí z EuroSkills a WorldSkills a patří mezi špičku na světě. Přesto se David v neoficiálním srovnání umístil čtvrtý, s minimálním odstupem od třetího místa. Na základě toho také obdržel čestný diplom od prezidenta AustrianSkills. 

V čem pro vás měla účast v Salzburgu smysl?

Smysl v účasti na soutěži vidíme primárně v ověření, zda naše předchozí příprava, tréninkové metody byly správné a přínosné. Navíc jsme také zjistili, jak se celá soutěž hodnotí, její organizaci a získali jsme tak zkušenosti do dalších soutěží tohoto typu. Ukázalo se, že národní soutěž má vysokou úroveň srovnatelnou s proběhlými EuroSkills v Grazu.

Jak vnímáte význam národních profesních soutěží?

Soutěže tohoto typu jsou nejen pro řemeslo významné. Soutěžící, a nemusí to být jen obkladači, mají možnost profesního srovnání. Setkávají se s ostatními profesionály z různých zemí a mají možnost získat porovnání a zkušenosti na mezinárodní úrovni. Kvalifikovalo se téměř 30 oborů, např. se zde také objevila robotika.

Co výkon Davida Voráčka?

Výkon Davida byl velice překvapivý! Oproti soutěži v Grazu se výrazně zlepšil. Na začátku měl velké obavy, aby se neopakoval výsledek z EuroSkills v Grazu, kdy se mu nepodařilo práci dokončit. Každopádně se se zadáním tentokrát „popral“ velice slušně. David má jednu super vlastnost. Je to cit pro detail a také to, že je schopen pracovat systematicky. To také vyzdvihla rakouská porota včetně zástupce školy obkladačů z Grazu, která vychovala několik mistrů v oboru. Dokáže číst z návrhů, je schopný překreslit si plán a následně zrealizovat dílo. A taky si dá ve spoustě věcí říct a přijímá radu od zkušenějších, především od jeho lektora Martina Lukeše, profesionálního obkladače.

„Jsem spokojený, mám z výsledku radost,“ hodnotí soutěž David Voráček.

“David se zlepšil, a to jak v samotném provedení, tak ve výsledném čase a také zvládaní emocí.  Až na pár drobností, jako větší výřez kopule na jednom z obrazů nebo rovnost podlahy, zvládl zadání výborně,“ komentuje výsledek Martin Lukeš.

Jaké týmy, národnosti se zúčastnili?

AustrianSkills je národní soutěž, které se zúčastnili pouze rakouští mladí profesionálové. Stejně tak jako česká výprava byli přizváni soutěžící z jižního Tyrolska (Itálie) a Německa.

Jaké bylo zadání, proč jste vytvářeli znaky zemí?

Zadání byly motivy, místa konání, budoucích soutěží mladých odborníků. Konkrétně se jednalo o WorldSkills v letošním roce, které se budou konat v Shanghaji a EuroSkills 2023 v Petrohradě. Konkrétně byla na díle vyobrazena čínská a ruská vlajka, ruský chrám a nápis Čína.