Aktuálně

Domů   /   Čističe RAKO SYSTEM fungují na vodní kámen v koupelně i mastnotu v kuchyni

Čističe RAKO SYSTEM fungují na vodní kámen v koupelně i mastnotu v kuchyni

13. 03. 2015

Speciální řadu přípravků RAKO SYSTEM pro důkladné čištění obkladů a dlažeb, ale i spár mezi nimi, nabízí tradiční výrobce keramických obkladů a dlažeb značka RAKO

Jarní sluníčko nám obvykle odhalí v zimním šeru „neviděné“ nečistoty a prach, třeba na obkladech a dlažbách, naštěstí nám zároveň dodá i novou energii a chuť se s tím vypořádat. Ideální je uklízet s přípravky, které doporučuje přímo výrobce obkladů. RAKO, tradiční česká značka keramických obkladů, nabízí ucelený výběr čističů RAKO SYSTEM pro obklady a dlažbu. Bez přípravku RAKO CL 802 by se těžko obešel už prvotní úklid po řemeslnících, RAKO CL 803 si poradí s běžným úklidem, RAKO CL 810 zbaví kuchyň mastné špíny, RAKO CL 801 odstraní rez a vodní kámen a RAKO CL 804 dodá koupelně dokonalý lesk.

Přestože se keramické obklady a dlažby snadno udržují, i na nich se postupně usazuje vrstva nečistot. Do reliéfů obkladů může sedat prach, v kuchyni se k běžným nečistotám přidává mastnota, v koupelně nejčastěji bojujeme s kombinací vodního kamene, železitých usazenin a špíny. Komplexní řadu čisticích přípravků na obklady a dlažby nabízí výrobce českých keramických obkladů, značka RAKO. Čistidla RAKO SYSTEM, jsou prověřena keramickými obklady RAKO. K dostání jsou přímo v autorizovaných obchodech RAKO, nejbližší prodejnu lze vybrat přímo na webových stránkách RAKO.

Řešení pro keramickou dlažbu v kuchyni a na chodbě

Máte-li v chodbě nebo kuchyni glazovanou dlažbu s hladkým povrchem, máte půl práce s úklidem hotovo. Tyto dlažby totiž mají celistvý, ušlechtilý a nenasákavý povrch, na kterém se nečistoty jen těžko usazují. Snadno je tak setřete teplou vodou se saponátem. Dokonalý výsledek získáte, použijete-li specializovaný přípravek, například RAKO CL 803 z řady RAKO SYSTEM. O něco náročnější může být v kuchyních čištění neglazovaných a silně reliéfních dlažeb. Běžnou a pravidelnou údržbu lze zajistit buď použitím saponátů, případně profesionálního čističe RAKO CL 803. Na silnější špínu jsou osvědčené prostředky s obsahem kyselin, například RAKO CL 801 (informace o výrobku níže u odstavce Spáry). S mastnou špínou si poradí naopak výrobky s vyšším pH (pH od cca 8), například RAKO CL 810.

RAKO CL 803 je určen pro běžný, pravidelný úklid. Přípravek pomůže účinně povrchy vyčistit a zároveň v jednom kroku vyleštit. Je určený také na povrchy náchylné k poškození a zmatovatění, jako jsou leštěné mramory, žuly a přírodní i umělé kameny. Obsahuje velmi jemné a neutrální tenzidy, které účinně odstraní i odolné nečistoty. RAKO CL 803 lze použít i na plastové povrchy, například rámy oken. Prostředek je určen pro ruční mytí mopem, případně, pro dosažení plného efektu lesku, hadrem z mikrovlákna.

V obtížněji čistitelných místech, kde se kromě běžné nečistoty nachází i mastnota, jako například v kuchyni, se doporučuje použít profesionální čistidla, jako je například přípravek RAKO CL 810 z řady RAKO SYSTEM. Vyniká mimořádnou silou pro odstranění mastnot a navíc i biologickou odbouratelností. Spolehlivě vyčistí nejen dlažbu, ale také spáry. A poradí si i se stopami pneumatik na dlažbě. Jde o koncentrovaný nepěnivý prostředek určený k čištění veškerých ploch odolných vodě, jako jsou dlažby glazované i neglazované, žulové, mramorové a vápencové povrchy, teraso, gumové podlahy, podlahy kuchyní a dílen. Prostředek se dle návodu ředí podle míry znečištění. Je vhodný pro strojní i ruční aplikaci.

Pomocník pro koupelnu včetně chromovaných povrchů

Čištění koupelny je oproti dlažbám snadnější, nejde o prostor tak vysoce namáhaný, jako je například dlažba v kuchyni či na chodbách. S vodním kamenem a nečistotami v koupelně se vypořádáte se standardními čisticími prostředky. Na silnější znečištění, včetně prvního úklidu po dokončení stavebních prací, použijte čistidlo na keramiku a spáry, například CL 802 z řady RAKO SYSTEM. Čistotu, ale také exkluzivní vzhled, dodají koupelně přípravky s obsahem lesku, který zpomaluje znečištění povrchu a dlouhodobě zlepšuje vzhled leštěných a chromovaných povrchů. Najdete jej také v nabídce RAKO SYSTEM, pod názvem RAKO CL 804.

S úklidem po řemeslnících pomůže RAKO CL 802

I silné znečištění keramických obkladů odstraní koncentrovaný nepěnivý prostředek CL 802 určený na tvrdé povrchy odolné kyselinám, jako jsou keramické a žulové povrchy (není vhodný na materiály na bázi vápence – mramor, travertin). Je vhodný na postavební úklid, kde dosahuje vynikajících výsledků už po prvním použití. Při špatném postavebním úklidu totiž časem dochází ke zvýšenému znečišťování povrchu keramiky z důvodu neodmyté mikrovrstvy cementu. Přípravek účinně působí na cementové zbytky, hlinky po malování, cementové závoje, hořečnaté a minerální usazeniny (rez a vodní nebo močový kámen).

Obklady, umyvadla, vany, sprchové kouty, baterie, ale také vnější části toaletních mís lze důkladně vyčistit pomocí CL 804. Přípravek snadno odstraňuje skvrny a nánosy vodního kamene. Obsahuje lesk, který zpomaluje znečištění povrchu a dlouhodobě zlepšuje vzhled leštěných a chromovaných povrchů. Aplikuje se přímo na znečištěné povrchy, poté se nechá několik minut působit. Na závěr se povrch vyčistí houbou a opláchne vodou. Přípravek se používá koncentrovaný, nanáší se pomocí rozprašovače.

Spáry

Pro vyčištění a dezinfekci spár využijete klasický rýžák. Jednou za půl roku je vydezinfikujte jakýmkoli dezinfekčním prostředkem, např. typu Savo. Tyto prostředky zlikvidují i plísně, které se mohou objevovat ve špatně větraných koupelnách a sprchových koutech. Spáry se, obdobně jako keramické obklady a dlažby, udržují podle druhu znečištění spáry:

  • spáry zanesené vodním kamenem a silnou nečistotou RAKO CL 801
  • běžné zanesení spár prachem a špínou např. na podlaze RAKO CL 803
  • mastná špína, zbytky olejů RAKO CL 810

Odstranit rez, vodní kámen a minerální usazeniny pomůže RAKO CL 801, speciální čisticí prostředek na lehce i silně znečištěné slinuté neglazované a glazované dlaždice gres-porcellanato, např. typu Taurus, Kentaur a ostatní neglazované dlaždice. Hodí se pro periodický a denní úklid, na stěny i podlahy. RAKO CL 801 se uplatní i při čištění stěn bazénů a balneí, kde se rez a vodní kámen usazují častěji.

Ing. Tomáš Lindauer, zástupce značky RAKO radí:

Jak vyčistit „historickou“ starou a zašlou dlažbu? „Staré nečistoty mohou být různého druhu. Doporučuji proto postupovat takto: Nejprve zkuste rozpustit mastnotu a organické zbytky pomocí roztoku s čističem RAKO CL 810, naneste jej na povrch a nechte 10- 15 min působit, poté povrch mechanicky silonovým kartáčem nebo podlahovým padem vydrhněte a pak setřete vodou. V druhém kroku použijte stejným způsobem roztok s využitím přípravku RAKO CL 801, a to zejména ve spárách a rýhách reliéfu dlažby. Na závěr povrch dobře opláchněte vodou. Po tomto generálním úklidu doporučuji použít na ošetření povrchu dlažby a spár impregnaci CL 809, která usnadní následné periodické čištění.“

Jak udržet původní odstín spár? „Jedinou možností, jak uchovat spáry v původní barvě, je jejich pravidelné čištění. Uplatní se s úspěchem speciální čisticí prostředky na keramické obklady a dlažby určené pro denní úklid, pomocí kterých lze zajistit také čištění spár. Z portfolia RAKO SYSTEM například výrobek CL 803.“ POZOR: Pokud dojde k zničení pigmentu spáry nesprávným (agresivním) čisticím prostředkem, je navrácení původního odstínu nemožné.

www.rakosystem.cz