Aktuálně

Domů   /   Časopis Obklady, dlažba & sanita

Časopis Obklady, dlažba & sanita

21. 11. 2012
Časopis Obklady, dlažba & sanita

Svět keramických obkladů, dlažeb a koupelnového vybavení se opět sešel na konci září na boloňském veletrhu Cersaie, aby viděl, co nového vymysleli designéři těchto oborů a jaké nové trendy se dají čekat na nejbližší období.

Přicházet každoročně s převratnými novinkami ale není jednoduché – proto se často návrháři inspirují a přetavují to, co už tu jednou bylo a přichází to tak opět v nových souvislostech, modifikované, ale identifikovatelné. Nebo „pilují“ to, co se „chytlo“ dříve – v současnosti jsou to především velkoformátové obklady a dlažby, které stále rostou do rozměrů, jež sice ohromí, ale už jsou, mírně řečeno, nepraktické. Spolu s Pavlou Novákovou se veletrhem Cersaie 2012 projdeme a potvrdíme si, že designéři hlavně precizovali stávající úspěšné kolekce, opírali se o nestárnoucí klasiku a návrat k přírodním materiálům.

Skutečný návrat k přírodě však najdete na stránkách rubriky Fórum, kde Ing. Roman Kalousek, majitel společnosti Aqua Trade, představuje obklady z živého lišejníku. Je to taková vertikální zahrádka, která roste na stěně bez nutnosti zalévání a nepotřebuje ani moc světla. Výrobci keramických obkladů zřejmě nebudou z této varianty nadšeni, milovníci přírody si ale přijdou na své.

Mechy na zdi patrně výrobu keramických obkladů nijak neohrozí a ani nezasáhnou do celoročních statistik. Těmi za rok 2011 se můžete probírat na stránkách 32 – 32, kde se dozvíte, že nejvíce obkladů a dlažeb se vyrábí v Asii a asi nikoho nepřekvapí, že největším výrobcem, spotřebitelem a exportérem je stále Čína. Druhá je Brazílie, hodně se vyrábí také v Indii, Íránu, Vietnamu a Indonésii (3., 4., 7., 8. místo na světě), z evropských zemí jsou Itálie na 5. a Španělsko na 6 místě.

Připomenu ještě článek v rubrice Materiály&technologie, který se zabývá tím, jak správně zařizovat koupelny a WC pro handicapované. Autorka Ing. Dobra Doubková shrnula právní předpisy a především dodala praktické informace ohledně jednotlivých místností, kde by tato pravidla měla platit.

Podrobný obsah čísla 6/2012