Aktuálně

Domů   /   Brno je líheň řemeslníků

Brno je líheň řemeslníků

21. 10. 2015
Brno je líheň řemeslníků

Loni druzí, letos první. Obkladači ze Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy vyhráli XI. ročník dovednostní soutěže Obkladačská naděje v Mostě.

Svěřencům Ondřeje Konečného, učitele odborného výcviku, se v posledních ročnících opravdu daří. V roce 2012 ji vyhráli, další rok stupně vítězů ani titul neobhájili, loni stříbrní a letos opět zlatí. Co do počtu vítězství je Brno druhou nejúspěšnější školou v celé historii soutěže.

Zajímavostí, která podporuje nadpis článku je i to, že žáci brněnské Střední školy polytechnické letos vyhráli podlahářský šampionát a z jedenácti ročníků jich vyhráli už šest.

Cílem Obkladačské naděje je propagovat výuku obkladačských dovedností, ověřit teoretické znalosti a zručnost žáků a také zprostředkovat setkání pedagogů s odborníky z praxe. To se při XI. ročníku na Střední škole technické v Mostě opravdu podařilo.

Soutěže, který se konala pod záštitou Václava Matyáše, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR, se účastnilo 8 škol – Česká zemědělská akademie v Humpolci, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hradec Králové, Střední odborná škola stavební a zahradnická Praha, Střední odborné učiliště stavební Plzeň (dříve Horní Bříza), Střední škola polytechnická Olomouc, Střední škola stavebních řemesel Brno-Bosonohy, Střední škola technických oborů Havířov-Šumbark a domácí Střední škola technická.

Učně z celé ČR v Mostě přivítala náměstkyně hejtmana Ústeckého kraje Jana Vaňhová a Rudolf Jung, předseda Okresní Hospodářské komory Most. Po oficialitách čekal na soutěžící vědomostní test 30 otázek a pak se pod dohledem odborné poroty pustili do dvoudenního praktického úkolu, na který společnost Lasselsberger poskytla obklady a dlažbu RAKO a společnost Saint-Gobain Construction Products CZ stavební chemii Weber.

Konečné pořadí:

  1. Petr Červený, David Hřebec (Brno)
  2. René Mareček, Jan Roháč (Olomouc)
  3. Martin Bodlík, Vojtěch Holeček (Hradec Králové)

Zásluhou projektu Fandíme řemeslu!, který zastřešuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků a Komerční banka jsme mohli mladým obkladačům, kteří se umístili na stupních vítězů, předat finanční odměnu v celkové výši 12 tisíc Kč. A jak je vídět ve fotogalerii nebyla to cena jediná a za to patří veliký dík těmto značkám – Clipper, Montolit, Bat nářadí, Rubi, Ceresit, Rako, Weber, Hasit, Cemix, Murexin, Schomburg, Sopro a Snickers.