Aktuálně

Domů   /   Barevné spáry RAKO SYSTEM – milimetry, které doladí styl vaší koupelny

Barevné spáry RAKO SYSTEM – milimetry, které doladí styl vaší koupelny

26. 06. 2015
Barevné spáry RAKO SYSTEM – milimetry, které doladí styl vaší koupelny

Byť má sotva pár milimetrů, je spára stejně důležitá jako samotný obklad. Je totiž detailem, který ovlivní celkové vnímání plochy, pomyslnou třešničkou na dortu. Její barevnost a provedení je dáno nejen vkusem majitele koupelny či kuchyně, ale také módními trendy.

Moderní spárovací hmoty RAKO SYSTEM vychází vstříc zájmu zákazníků, a tak je pořídíte v široké paletě odstínů. Díky pokrokovým recepturám si spáry v koupelně uchovají dlouhodobě svou krásu.

Spáry – zatímco mnozí se oklepou při vzpomínce na nevzhlednou tmavou cementovou hmotu, která svého času neměla alternativu, jiní mají v živé paměti boom bílých spár nebo poměrně nedávný trend extrémní barevnosti. Dnes dává většina z nás doma přednost harmonickému vzhledu a nechá si poradit od odborníků.

Na podlahy volte šedé odstíny

„Protože se do spár špína snadno chytá, ale těžce se z nich odstraňuje, platí obecné pravidlo, že do exteriéru a na podlahy patří šedé odstíny spárovací hmoty,“ radí Ing. Tomáš Lindauer, zástupce značky RAKO a doplňuje: „Na podlaze dochází k zanášení, tvoří se skvrny, a to téměř nikdy rovnoměrně.“ Zašpinění navíc posunuje všechny barevné odstíny směrem k šedé. Další riziko pro spáry v exteriéru a především extrémní barevné odstíny představují kyselé deště, či nevhodné čisticí prostředky, které mohou barvu časem výrazně měnit.

V koupelně mohou spáry zazářit

Kreativnější nápady můžete použít v koupelně, ale nikdy nezapomínejte na základní funkci spárovacích hmot. Neměly by vsakovat vodu ani vytvářet prostředí pro množení bakterií. Naopak by měly zabránit vzniku rizikových míst v keramickém obkladu. Pro Vás nejpříjemnější barvu spárovací hmoty si dnes můžete vybrat ve vzornících. Ty má k dispozici většina autorizovaných prodejců a nabídnou Vám je při koupi obkladů. Spárování zkrátka nikdy nebylo jednodušší. Teď už jen najít šikovného řemeslníka!

Výrazná barevnost

Máte-li rádi zářivé barvy, nebraňte se jim. Při plánování celkového řešení prostoru si však uvědomte, že výrazné barvy spárovacích hmot potlačují výraz barev i povrchu keramiky. Musíte počítat s tím, že se Vám vizuálně změní celý prostor! Spáry výrazných barev jsou vhodné pro méně nápadité či jednobarevné druhy obkladů, které pomáhají oživit.

Pozor, zářivé odstíny se používáním čisticích prostředků časem vymývají. Zejména specializované čisticí prostředky určené pro první „postavební“ úklid po řemeslnících, které jsou na bázi kyselin, řeďte vždy dle návodu. Při vysoké koncentraci kyselin může dojít k odplavení cementové složky spárovacích hmot a k setření barevného pigmentu. Naopak neudržované barevné spáry časem místy šednou a výrazná barva k nim jen přitahuje pozornost. Zanášení lze minimalizovat efektem vodoodpudivosti, což je jedna z vlastností moderních spárovacích hmot RAKO SYSTEM. Vysoce vodotěsné spárovací hmoty s tímto efektem hledejte v obalech označených symbolem „DRY EFFECT“.

Červené spáry – Červená nebo dokonce rudá barva umí být pořádně sexy. Rudá koupelna však bývá i na milovníky zářivých barev moc!

Které variantě spárovačky byste dali v koupelně ze série AIR přednost? Zatímco čistě bílá plocha zdí na obrázku vlevo opticky zvětší prostor, koupelna na pravé straně působí uzavřenějším dojmem. Vznikající pruhy navíc mohou pomoci pocitově snížit strop. Vlevo varianta vzdušnější s neutrální šedou spárou (stěna odstín 121 – manhattan, podlaha odstín 122 – šedá). Vpravo ve variantě uzavřenější – podlaha spárovaná šedou (odstín 122), stěna odstínem 121 (v červené a dekorech), bílé obkládačky jsou vyspárované odstínem 149 (červená). Odborníci doporučují klidnější variantu!

Modré spáry – Modrá vyvolává představu moře a osvěžující vody. Kombinace světle modré spáry v odstínu teplého letního dne a jemně béžového obkladu může být řešením pro všechny, kdo preferují teplejší odstíny, majitele menších koupelen a všechny, kdo hledají netradiční řešení.

Světle modré spárování může působit spolu se dřevem až romanticky. V řešení na fotografiích (RAKO, série SOFT) modrá spára harmonicky doplňuje barevnost zvolených obkladů a podporuje pocit osvěžení a uklidnění. Na fotografii vlevo tradiční řešení (podlaha odstín spárovací hmoty 122, stěna 121), na obrázku vpravo řešení pro odvážnější – stěna s umyvadlem byla vyspárována odstínem č. 165 (světle modrá), podlaha odstínem 122 a stěna s obkladem BRICKSTONE odstínem 121.

Oranžové spáry – Oranžová je pozitivní barvou, která dodá interiéru hřejivý, živý vzhled a domácí pohodu. Není tomu tak dávno, kdy byla oranžová spárovačka v kurzu. Oranžová patří mezi barvy aktivní, povzbudivé a dynamické. Sama o sobě však ve velké ploše bývá příliš výrazná. Je tedy lépe ji užít pouze v akcentech, třeba v podobě barevné spáry v neutrálním obkladu. Odvážnějším mohou oranžové spáry harmonicky doplnit i barevnější obklady, jak je vidět na obrázku níže, vpravo.

Oranžovo-šedá koupelna působí přátelsky, vesele a přitom elegantně (RAKO, série TENDENCE). Vlevo je použito klasické spárování (podlaha odstín 122, stěna 121), na fotografii vpravo je řešení s barevnou spárou (odstín č. 144 – oranžová). Oranžová spára je veselá a působí hravě. Bílé a šedé plochy pomáhá rozsvítit.

Zářivě bílé spáry

Bílá, nazývaná také barvou čistoty, je pro koupelnu jako stvořená. A neplatí to jen pro bílé obklady, ale i pro spáry. Jasně bílé spáry dodávají interiéru dojem novosti, čistoty a vzdušnosti. Kromě bílých obkládaček se bílé spáry hodí také k béžovým obkladům nebo k obkladům přírodních odstínů. Kombinace bílé s béžovou je velmi elegantní a navíc nadčasová. Neutrální koupelna je ideální pro všechny, kdo si potrpí na jednoduchost a styl.

Bílá má bohužel i svá negativa. Bílá spára má tendenci ztmavnout, zešednout nebo zažloutnout, zkrátka vypadat zašpiněně. Počítejte tedy, že bílé spárování bude vyžadovat pravidelnou údržbu, aby vypadalo trvale pěkně. Bílá zvýrazní i řasy či plísně, které mohou spáru napadnout. Zvolte raději spárovací hmoty z řady RAKO SYSTEM označené „BIO EFFECT“, například RAKO GF BIO. Spárovací hmota obsahuje biocidy, díky kterým je spára odolná proti napadení řasami, plísněmi a bakteriemi.

Šedá spára nic nezkazí

U originální, osobité keramiky s výrazným projevem se zvýraznění spáry ostrými odstíny příliš nevyplácí. Použitím výrazného vzoru na obkladech získá koupelna specifický ráz, barevné spáry by působily rušivě. Šedá se vyplatí i z hlediska údržby, je odstínem, který se udržuje nejlépe. Tradičně největší zájem je o odstíny 120 (světle šedá), 121 (manhattan) a 122 (šedá). Šedou lze využít i pro řešení tón v tónu. Šedá ve spárách i na obkladech může tvořit barevný podklad, který doplníte výrazným nábytkem a dalšími prvky v některé z kontrastních barev. K šedému podkladu se hodí třeba červený nábytek. Zajímavě také působí použití různých odstínů šedé, které zvýrazníte černými nebo bílými prvky. Šedým koupelnám sluší doplňky z nerezu.

Spáry tón v tónu lze použít nejen u šedé, ale také v jiných odstínech. Pokud spáry co nejvíce barevně přiblížíme obkládačkám, vznikne kompaktní, na pohled jednolitá stěna. Nejoblíbenějšími barvami spár stylu „tón v tónu“ jsou bahama (132 – béžová), karamelová (odstín 134), krokus (113 – světle modrá), světle kakaová anemon (odstín 133) a také odstín jasmín (č. 131), což je světle béžová.

24hodinový systém RAKO

Nabídka odstínů spárovacích hmot RAKO SYSTEM vychází z 24hodinového barevného systému RAKO OBJECT, což umožňuje ideálně sladit odstín obkladů s odstínem spárovacích hmot a silikonů. Tento barevný systém byl vyvinut ve spolupráci s mnoha osobnostmi a ateliéry z designérského a architektonického prostředí. Nabídka barev spárovacích hmot zahrnuje jak odstíny z denní palety (modrou, zelenou, žlutozelenou, žlutou, oranžovou, červenou nebo karamel), tak i z noční (šedá, manhattan, antracit, světle šedá).

Více o barevných škálách RAKO na www.rakoobject.cz